Bu köy geçimini kaşık imalatından sağlıyor

Bu köy geçimini kaşık imalatından sağlıyor
Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Saruhanlar Köyü’nde yüz yıllardır gürgen ağacından kaşık yapılıyor. Köyün tamamı neredeyse geçimini kaşık imalatından kazanıyor.
Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Saruhanlar Köyü’nü  çevre köylerden ayıran bir özelliği var. Saruhanlar Köyü geçimini  kaşıkçılık ile sağlıyor. Bu köyde her evde bulunan atölyelerde  gürgen ağacından tahta kaşık yapılıyor.
Orman Müdürlüğü tarafından verilen gürgen ağaçları alınıp,  yapılacak kaşığın büyüklüğüne göre kesiliyor. Kesilen gürgen tomrukları ortadan ikiye bölünerek kaşık üretimi başlıyor. Köyün erkekleri gürgen tomruklarının kaba işçiliğini yapıyor. Kimisi ilk şeklini veriyor, kimi ise kaşık formuna getiriyor. Kadınlarda ince işçiliğini yapıp kaşığın son halini almasını sağlıyor.
Saruhan köyü sakinlerinden kaşık ustası Osman Yağız yüz yıllardır süre gelen bu geleneği devam ettirdiklerini söylüyor. Osman Yağız sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu köy buraya kurulalı asırlardır, o zamandan atalarımız buna devam etmiş. Bu ekseri demir kaşığı dahi çıkmadan çok daha bi değerliydi bu. Ama demir kaşığı çıktığı için buna fazla önem vermediler. Şimdi bir adam akşama kadar 3 deste veyahut 4 deste  dediğin zaman 20-25 tane  dediğin zaman çoluğunu çocuğunu beslemek için bununla uğraşıyor. Bugün iki deste yapıyor, çocuğunun gidip ihtiyacını görüyor. He yetiyor mu yetmiyor. Ama çaresi yok. Atalarımız bunu bulduğu için atalarımızın bulduğu yoldan devam ediyoz.”dedi.
Her bir ev atölye gibi çalışıyor. Bir kişi günde 2-3 deste 20-30 tane kaşık yapabiliyor.
Gazetemize açıklama yapan Saruhanlar Köyü Muhtarı Özay Yağız şunları söyledi: 
“Köyümüzün mesleği bildiğiniz gibi kaşıkçılık. Her hanede kaşıkçılık yapılıyor. Kaşıkçılık atalarımızdan gelen bir meslek. Köyümüzde kaşıkçılığın geçmişini bilmiyoruz. Tahminen 300 yıllık köyümüzün geçmişi var. Şimdi burada babadan oğluna, anneden kızına öyle gidiyor. Erkekler ağaçtan kabasının yapıyor. Bundan sonrasını bayanlar son haline getiriyor. Pazarı açık Allah’a şükürler olsun. Devletimizde ağacını temin etmemizde yardımcı oluyor.  Kaşıklarımız teflon tavaları çizmesin diye karıştırmada kullanılıyor. Bayanlarımızın evlerde mutfaklarda kullandığı çelik teflon tencereleri çizmesin diye. Birde Konya kaşığı var, yanları kertilmiş. Onlarda Konya yöresine ait oyun kaşığı olarak kullanılıyor. Konya, İzmir, İstanbul, Antalya bu yörelere gidiyor. Oradan da dünyanın her tarafına yayılıyor.” Dedi.
Saruhanlar köyü kadınları çocukluğunda beri kaşık yapıp ev ekonomisine katkı sağlıyor. Köy kadınları yaptıkları işden memnun olduklarını söylüyor: “Oymasını yapıyoz. Kazımasını yapıyoz. Düzeltiyoruz yani böyle tasarlamasını yapıyoruz. Herkes yapar. Annesinden öğrenerek  böyle herkes yapar. Ben tabi annemden öğrenerek  yani bunu böyle 20 senedir öğrendiğim için yapıyorum . Bizim gelirimiz bu ailemizin geçimine katkı sağladığımız için mutluyuz.”dedi.
120 hane ve 600 nüfuslu Saruhanlar Köyü’nde yüzyıllardır süren bu gelenek kaşıkçılık devam edeceğe benziyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com