Bu köyde okumayazma bilmeyen yok

Bu köyde okumayazma bilmeyen yok
Kütahya’nın Pazarlar İlçesine bağlı Akşinik köyünde 2012 TÜİK verilerine göre okuma-yazma bilmen yok.

Kütahya’nın Pazarlar İlçesine bağlı Akşinik köyünde 2012 TÜİK verilerine göre okuma-yazma bilmen yok.
217 kişinin yaşadığı Akşinik köyünde 7’den 70’e kadar herkes okuma yazma biliyor. Okula gidenler okuldan okula gidemeyecek kadar yaşı büyük olanlar ise Halk Eğitimi Merkezinin açmış olduğu ücretsiz kurslardan okuma ve yazmayı öğreniyorlar.
Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan okuma-yazma kursuyla okuma-yazmayı öğrenen Mehmet Girgin(60), “ açılan okuma yazma kursuyla okuma yazmayı öğrendim. Okumayı öğrendikten sonra hayata bakış açım değişti. Artık gazete ve kitap okuyorum. Köyümüzde okuma yazma bilmeyen kalmadı. Okuma-yazma kurslarını açanlara ve bizlere okuma-yazma öğretenlere teşekkür ederim” dedi.

Pazarlar Halk Eğitimi Merkeze Müdürü Hakkı Yıldız, 2012 TÜİK verilerine göre Akşinik köyünde Okuma yazma bilmeyen vatandaşın kalmadığını belirtti. Yıldız, “son 5 yılda yaptığımız çalışmalarla İlçe genelinde okur- yazar durumunu yüzde 58 yükselttik. 2007 TÜİK verilerine göre okuma-yazma bilmeyen 940 kişi varken 2012 TÜİK verilerine göre ise okuma-yazma bilmeyen sayısı 397 dir. Bunun yanında yüzde yüz başarı sağladığımız köylerde mevcut. İlçemize bağlı Akşinik köyünde Okuma-yazma seferberliğinde yüzde yüz başarı sağladık. Hedefimiz okuma yazma oranını yüzde yüze çıkarmaktır. İlçemizde okuma yazma bilmeyen tek fert kalmayıncaya kadar çalışacağız" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com