Bu mezarlıkta 5 milyon kişi yatıyor!

Bu mezarlıkta 5 milyon kişi yatıyor!
Necef Kenti'ndeki Vadi-üs Selam mezarlığında 5 milyonu aşkın kişinin mezarı bulunuyor.

25 kilometre uzunluğunda olan ve 6 km kare alana yayılan mezarlık adeta bir kent görünümünde.

Irak'ın Necef Kenti'ndeki Vadi-üs Selam mezarlığında 5 milyonu aşkın kişinin mezarı bulunuyor. 25 kilometre uzunluğunda olan ve 6 km kare alana yayılan mezarlık adeta bir kent görünümünde. Mezarlığa ülkenin farklı yerlerinden getirilen cenazeler defnedilirken, boyu 10 metreyi bulan kabirler dikkat çekiyor.

DÜNYANIN EN ESKİ MEZARLIĞI

Bağdat'ın 160 km güneyinde bulunan ve başta Hz. Ali olmak üzere islam dünyasındaki önemli şahsiyetlerin türbelerinin bulundugu Necef'teki mezarlık, dünyanın en eski mezarlığı olarak da biliniyor. Kutsal topraklarda oldugu için büyük ilgi gören mezarlığa, ülkenin dört bir yanından getirilen cenazeler defnediliyor. Hz. Ali türbesinin yakınındaki mezarlıkta, 5 milyonu aşkın kişinin kabri bulunurken bu sayı giderek artıyor.

KENT GÖRÜNÜMÜNDE MEZARLIK

Mezarlığın uzunlugu 25 km, genişliği ise 6 km kare. Mezarlığın içinde dar ve geniş olmak uzere çok sayıda yol var. Mezarlığa gelenler, araçlarıyla ve sepetli motosikletlerle kabirlerine gidiyor. Araçla mezarlığın bir ucundan diger ucuna gitmek yarım saati aşıyor.

10 METRE BOYUNDA MEZARLAR

Mezarlıkta dikkat çeken diğer bir unsur ise kabirler. Cenazelerin büyük bir bölümü üst üste defnedilmiş. Yerin altından üstüne doğru adeta bina görünümünde mezarlar var. Bazı mezarlar ise Kümbet şeklinde. Onların da boyu 10 metreye yaklaşıyor. Minyatür cami biçimli ve mescit şeklinde mezarlar da bulunuyor. baız mezarların üzeri ise çeşitli renklere boyanmış. Aile mezarlıkları tek katlı evler gibi. Çevresi duvarla örülü ve üstü kapalı. Mezarların çoğunda ölen kişinin fotoğrafları bulunuyor. Bazı mezarların altında ise dehlizle var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com