"Bu nasıl belediyecilik anlayışı?.."

"Bu nasıl belediyecilik anlayışı?.."
Yaklaşık bir haftadan beri Kütahya Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarı'nda bulunan yaya yolunda yapılan yenileme çalışmalarının sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Atatürk Bulvarı esnafı; "Bu nasıl belediyecilik anlayışı. Yaya yolu eskisind

Yaklaşık bir haftadan beri Kütahya Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarı'nda bulunan yaya yolunda yapılan yenileme çalışmalarının sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Atatürk Bulvarı esnafı; 'Bu nasıl belediyecilik anlayışı. Yaya yolu eskisinden daha kötü duruma getiriliyor. Yol genişletileceğine daraltılıyor. Plansız bir biçimde yapılan bu yenilme çalışmaları hem yayaları hemde biz esnafı çok zor durumda bıracak, bunun sorumlusuda belediyedir.' şeklinde tepkilerini dile getirdiler.
'BELEDİYE BİZİ BİLGİLENDİRMEDEN NEDEN ÇALIŞMALARA BAŞLADI?'
Kütahya Merkezde bulunan Atatürk Bulvarı'nda yapılan yaya yolu yenileme çalışmlarının belli bir plan ve program çerçevesinde gerçekleştirilmediğini ve bu konuda kendilerine belediye tarafından bilgi verilmediğini belirten iş yeri sahipleri çalışmaların zamanlamasının yanlış olduğunu ve nedenle ciddi maddi kayıplar yaşadıklarını ifade ettiler.
Yapılan yenilme çalışmalarına temelde karşı olmadıklarını belirten esnaf, asıl problemin plansız programsız ve esnafla diyalog kurulmadan yürütülen çalışmaların kendilerini rahatsız ettiğini belirttiler.

'LOGAR KAPAKLARI NEDEN KALDIRIM TAŞLARI İLE KAPATILIYOR?'
Yapılan çalışmalar konusunda Kütahya Belediyesi'nin neden bu konuda kendilerini bilgilendirmediğine anlam veremediklerini ifade eden iş yeri sahipleri: 'Yaya yolumuz 10 yıldır yenilenmemekteydi şimdi yenlenmesine seviniyoruz ancak bizim karşı olduğumuz nokta yaya yolunda yapılan çalışmalar noktasında neden bilgilendirilmediğimizdir. Burada yapılan çalışmalarda esnafa bilgi verecek ve danışacak ne çalışanlar arasında ne belediye personelinden uzman bir kişi bulunmuyor. Buda çalışmaların sağlam bir biçimde yürümesine engel olduğu gibi ileride problemlerin doğmasına da neden olacak. Yapılan yol yenilme çalışmalarında yaya yolunun altında bulunan logar borularına kapak yapılması gerekirken, logar kapakları kaldırım taşları ile kapatılıyor. İleride logar borularında meydana gelebilecek bir tıkanma nedeniyle belediye kaldırım taşlarını yeniden kaldırmak zorunda kalcak, halbuki logar borularının belli yerlerinde bulunan kapakların taşlara kapatılması yerine metal kapaklarla kapatılması daha uygun olurdu' dediler.

'YEŞİL ALANLAR YOLUN DARALMASINA NEDEN OLUYOR'
Yeşil alanlar için düşünülen çalışmalarında düşünülmeden gerçekleştirldiğini ifade eden iş yeri sahipleri; 'Yeşil alanların yayaların yürüyüşünü engelleyecek şekilde uzun ve geniş bir biçimde yapılması yayaların yrüyüşünü olumsuz yönde etkiliyecek. İki yaya yan yana yürüyemiyor. Yeşil alanlara karşı değiliz ama plansız bir şekilde oluşturan yeşil alanlar insanları hayatını kolaylaştırcağı yerde zorlaştırıyor' dediler.
Esnaf ile belediye çalışanları arasında sağlıklı iletişimi sağlayacak ve burdaki yenileme çalışmalarını yürütecek uzman kimselerin olmadığını vurgulayan iş yeri sahipleri, plansız çalışma nedeniyle hem müşteri kaybı yaşadıklarını hemde iş yerlerinin toz toprak içinde kaldığını ifade ettiler.

'HAVALANDIRMA BOŞLUKLARI YAĞMUR SULARI İLE DOLMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA!..'
Yaya yolu ile iş yerleri arasında bulunan iş yerleri havalandırma boşluklarının yapılan yanlış çalışmalar nedeniyle yaya yolu seviyesindan yüksek olması gerektiğini belirten esnaf; 'İş yerlemizin havalandırma boşlukları kaldırımın üstünde olması gerekirken kaldırım seviyesinin altında bırakılması yağacak yağmurun iş yerlerimize dolması anlamına geliyor. Belediye yetkililerine bu durumu anlatmamıza rağmen biz dinlemdiler ve havalandırma boşlukları bizim açımızdan yanlış yapılandırma nedeniyle büyük bir risk taşıyor.' şeklinde konuştular.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com