"Bu nasıl bir işbirliği?"

"Bu nasıl bir işbirliği?"
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Uludere konusunda Genelkurmay’ın yaptığı açıklamanın tatmin etmediğini belirterek, “Zaten Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında da görüntülerin predatörden alınmadığına ilişkin herhangi bir ifade de yok. Ya istihbarat

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, Genelkurmay'ın açıklamasının kendilerini tatmin etmediğini belirterek şöyle konuştu:

"Zaten Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında da görüntülerin predatörden alınmadığına ilişkin herhangi bir ifade de yok. Orada ilk görüntüden bahsediyor. Bundan sonraki süreç içinde belli ki predatörlerden alınan görüntüler inkar edilmiyor. Ama özellikle 5 Kasım 2007 tarihinde Sayın Başbakan'ın, ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmede ABD ile istihbarat paylaşımı yapılacağını ifade etmişti. Şimdi, bu kadar bir istihbarat paylaşımına güvenen bir hükümet yani bir taraftan ABD kaynakları diyor ki predatörden verdik, burası hayır diyor. Bu nasıl bir işbirliğidir. Doğrusu bu konuda belli ki bir çok tereddüt vardır. Ne hazindir ki ABD'de Pentegon yetkilileri bu görüntülerin predatörden verildiğine ilişkin yeni bir beyanatta bulunmuştur.

Biz gerekçekleri öğrenmek istiyoruz. Bu gerçeklerin açıklanması lazım. Pradatörlerden istihbarat geldi mi gelmedi mi açık ve net bir şekilde Başbakan'dan bu konuda açıklama bekliyoruz. İlk görüntü son görüntü filan bunları bırakın. Pradatörlerden gelen görüntüler burada değerlendirildi mi değerlendirilmedi mi? Bu konu açıklığa kavuşmuş değildir. Yapılan bütün açıklamalar, gelen görüntüleri inkar etmemektedir. Bu bakımndan biz sadece devletimizin bir tuzağa düşürülmüş olmasından endişe ediyoruz. Bu konularda yeterince açıklık sağlanmalıdır. Maalesef bu konuda şeffaflık da söz konusu değildir. Ne yazık ki bu konudaki sorgulamaları ancak ABD'nin yaptığı sorgulamalar neticesinde bu bilgilere ulaşabiliyoruz."


"SAVUNMA HAKKI KUTSALDIR"

Gazetecilerin TBMM'ye gelen tasarıda, "Avukatlar duruşmalara katılmasa da karar verileceği yönünde düzenleme" hatırlatılması üzerine Vural, henüz incelemediğini belirterek, "Ama 'savunmaya gerek yok avukatsız da olur diyecekler' Bunlar asacak kesecek zaten. Onun yerine hepsinin kararını Başbakan versin" dedi.

Vural şöyle devam etti:

"Savunma olmadan karar verilebilir mi savunma kutsaldır bu bakımdan iddia makamı savunmanın delillerini de değerlendirmelidir. Bu doğrudan doğruya bir mahkemeye yönelik siyasi bir tasarruftur. Hani yargı sürecine müdahale edilmeyecekti? Başybakan yargıyı bırakalım demişti kendi haline. Neden çıkarıyorlar bu kanunu. Milletvekillerinin tutukluluğuna sıra geldiği zaman formül olmaz yargıyı bekleyelim diyorlardı. Neden şimdi yargıya müdahil oluyorlar. Bu da hükümetin hukuğun üstünlüğü yerine yürütmenin güdümünde yürütmenin vesayeti altında bir yargı oluşturma gayretlerinin neticesidir. Bütün bunlar MHP'nin kaygılarını güçlendirmiştir."

CUMHURBAŞKANI'NIN ULUDERE AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Genelkurmay'ın Uludere konusundaki yaptığı açıklamaya ilişkin sözlerini değerlendiren Vural, "Ben orada 'pradatörden bilgi alınmamıştır' diye bir açıklama görmedim. Bu konuda Cumhurbaşkanı neden bu işin üstünü örtmeye çalışıyor. Kim karar verdi nasıl karar verdi. Türkiye terörle mücadelesini milli bilgilerle milli stratejiyle mi takip ediyor, yoksa ABD'nin verdiği bilgiler ve strateji çerçevesinde mi takip ediyor" dedi.

Türkiye'nin terörle mücadele konusunda yürüttüğü bir milli politikanın olmadığını iddia eden Vural, "Sayın Cumhurbaşkanı öncelikle bu konuda ABD'den gelen istihbarat doğruyltusunda bir değerlendime yapılıp yapılmadığına açıklığa kavuştursa daha iyi olacaktır. Nedir bu sakladıkları gizli saklı ilişkiler? Siz ABD ile istihbarat paylaşımı yapıyoruz diyorsunuz. O zaman böyle bir konuda istihbarat paylaşımı var mı yok mu? Ya istihbarat paylaşımı yanlış ya da bu bilgiler yanlış" değerlendirmesini yaptı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com