Bu okulda çocuklara "kuşdili" öğretiliyor

Bu okulda çocuklara kuşdili öğretiliyor
Çanakçı ilçesinde yöre halkının yaklaşık 400 yıldır kullandığı ıslıkla haberleşme yöntemi "kuşdili"nin gelecek nesillere aktarılması amacıyla Kuşköy Mobil İlkokulu'nda 18 öğrenciye ders saatleri dışında kuşdili öğretiliyor

GİRESUN (AA) - GÜLTEKİN YETGİN - KAMİL YILMAZ - Çanakçı ilçesinde yöre halkının yaklaşık 400 yıldır kullandığı ıslıkla haberleşme yöntemi "kuşdili"nin gelecek nesillere aktarılması amacıyla Kuşköy Mobil İlkokulu'nda 18 öğrenciye ders saatleri dışında kuşdili öğretiliyor.

Kuşdilinin sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında Halk Eğitim Merkezinde (HEM) öğretilmesi talebiyle açılan seminer şeklindeki etkinlikte, 18 öğrenciye ders bitimiyle bir saat boyunca eğitim veriliyor. Kursa katılan çocuklar hem eğleniyor hem de atalarının kültürünü öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Zafer Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuşdilinin, UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi"ne aday gösterildiğini hatırlattı.

Kuşdilinin ilçede yaklaşık 400 yıldır kullanıldığını dile getiren Balcı, "Ailelerden gelen istek üzerine ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize bir etkinlik adı altında ders bitimiyle seminer halinde kuşdili eğitimi veriyoruz" dedi.

Balcı, okulda ders bitimiyle 15.00 ile 16.00 arasında bir saat boyunca eğitim verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Öğrenciler kursta bir hayli eğleniyorlar. Malum biz köklü bir kültüre sahibiz. Atalarımızın yaşadıkları kültür, gelenek ve görenekleri artık çağımızda teknolojinin yani cep telefonu, bilgisayar ve internetin etkin olduğu bir dönemde, 'atalarımız böyle bir teknoloji yokken böyle bir mirasla anlaşırlardı' imajını çocuklarımıza kazandıracak ve geçmişe ait olan bir kültürü gelecek kuşaklara aktarmış olacağız."

- Kursta kuşdilini konuşabilen iki öğrenci var

Kursa katılan bir erkek bir de kız öğrencinin kuşdili ile kendilerini rahatlıkla ifade ettiğini anlatan Balcı, "Bu ifade edebilme yeteneğinin, çocukların dil ve damak yapılarındaki esneklikten olduğu kanaatine vardık. Bu çocuklar rahatlıkla birbirlerine 'hoş geldiniz, nasılsınız iyi misiniz' diye karşıdan karşıya seslendiklerinde birbirlerini anlayabiliyorlar. Bu iki öğrenci diğerlerine de örnek oluyor" ifadelerini kullandı.

Balcı, seminerde damak ve dil kullanma, ıslık çalma, kelimelerin ıslıkla söylenişinin öğretildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com