Bu priz "cıss" dedirtmiyor

Bu priz cıss dedirtmiyor
"Dadaş mucit" olarak bilinen Erzurumlu Ebubekir Taşbaşı, evlerde kullanılan prizlere yaptığı elektronik devre sayesinde, çocuklar prize herhangi bir şey soksa da elektrik akımına kapılması önleniyor

ERZURUM (AA) - SAGİP SEZGİNER - Erzurum'da, "Dadaş mucit" olarak tanınan Ebubekir Taşbaşı, kendi yaptığı "Akıllı Priz"e çocuklar herhangi bir şey soksa da elektrik akımına kapılmıyor.

Kendi atölyesinde çeşitli çalışmalar yapan Taşbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ortaokul ve lise yıllarından beri bu işlerle uğraştığını belirterek, kendisinin yaptığı birçok işi, mühendislerin bile yapamadığını ileri sürdü.

Taşbaşı, destek verilmesi halinde daha güzel şeyler yapacağını vurgulayarak, çocuklar için büyük bir tehlike arz eden, onların vücut sağlığını bozabilecek ve tüm evlerde kullanılan priz üzerinde bir çalışma yaptığını kaydetti.

Genelde "yaramaz" çocukların prizleri merak ettiğini ve tehlikeli şeyler yaptıklarını anlatan Taşbaşı, şunları söyledi:

"Bu icadı eve gelen komşu çocuğunun prize annesinin el işi şişini sokmak istemesi üzerine yaptım. Genelde evlerde prizlerin çocukların ulaşabileceği yerlerde olması bu riski artırıyor ama artık çocuklar benim yaptığım prizin deliklerine ellerine aldıkları çivi, el işi şişi ve tornavida gibi metal eşyaları soksa bile elektrik çarpmıyor. Priz sadece fiş takıldığı zaman kullanılır hale geliyor. Prizin içerisine yaptığım devreyle evlerde ebeveynler çocuklarının elektriğe çarpılmasından korkmayacak."

- "Fiş prize takıldığı an elektrik akımı sağlanıyor"

Taşbaşı, bu yaptığı akıllı prizin şu aşamada sadece topraklamalı fişler ile çalıştığını ifade ederek, "Bu prizi yapmak iki gün sürüyor. Devreyi yapıp var olan prize monte ediyorum. Normal bir prizin içine bir switch yerleştirdim. Bunları evde takılacak yerlere monteliyorum. Topraklamalı fişi bu priz gördüğü zaman çalışıyor ve prize elektrik akımı sağlanıyor. Bu sistem de elektriğe çarpılma olayını ortadan kaldırıyor. Evde ve iş yerlerinde, bütün cihazlarda kullanılabilir" dedi.

- "Destek olunursa geliştirilebilir"

Daha önce yaptığı klimalı fes, deprem algılama cihazı ve alkolmetre aracı gibi icatları için maddi anlamda destek bulamadığını dile getiren Taşbaşı, "Bu akıllı prizin yaygınlaşması için desteğe ihtiyaç var. Sürekli evlerde yaşanan sıkıntı bu projeyle tamamen sona erecek. Destek ve sponsor olursa bu prizi geliştirip bütün fişlere uyumlu hale getirebilirim. Seri üretimi yapılır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com