Bu Profosyonel Saldırıyı Kim Yaptı?

Bu Profosyonel Saldırıyı Kim Yaptı?
İbrahim Tatlıses'e düzenlenen hain saldırıyı kim yaptı? Olayın arkasında kimler var? Derin bir komplo mu kuruldu? İşte ayrıntılar...

İbrahim Tatlıses'e düzenlenen hain saldırı, birçok soruyu da beraberinde getirdi. Bu sorular ve olası cevaplar, olayın farklı boyutları olup olmadığını anlamamız için fayda sağlayabilir.

Tatlıses'e yapılan saldırının perde arkasını araştırırken Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski daire Başkanı Prof.Dr. Mahir Kaynak ve Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Dr. Sinan Ogan ile konuştum. İki uzman da "Her olayın, işleniş şekli ve türüne göre birçok boyutu olabilmektedir" dedi.

Kaynak, konuyla ilgili şunları söyledi: "İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun olayda terör veya suç örgütü emaresine rastlanmadığı, bu nedenle soruşturmanın Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yürütüleceğine ilişkin açıklamasına dikkat etmeliyiz. Bu açıklama kapsamında olayın basit bir konuyla bağlantısı olduğu düşünülmelidir. Peki, olayın operasyonel bir boyutu olup olmadığı da düşünülmez mi?

Söylenmese bile düşünülür.'' Prof. Kaynak, "Tatlıses suikastı ile, Odatv'de ele geçen belgeler üzerinde yoğunlaşan gündem değiştirildi. Bunun bir manası yok mu?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Tatlıses olayı, ticari bir olay gibi görünüyorsa da sizin sorunuzu da yabana atmamak lazım. Olayların çeşitli boyutları olabileceğini hep düşünmeliyiz. Önemli olan tetikçilerin yakalanmasıdır.'

Kaynak, "Tatlıses olayının arkasında, Türkiye'de bir iç çatışma çıkarma teşebbüsü olup olmadığına" ilişkin sorumuza da şu yanıtı verdi: "Tatlıses'i herkes seviyor. Bu düşünülmüş bile olsa, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın bu olay karşısında gösterdiği yakın ilgi ile toplumumuzun barış düşüncesi, iç çatışmayı planlayanları sıkıntıya sokmaktadır. Silahların susturulacağına dair inanç iklimi var. Tatlıses üzerinden bunu yapamazlar."

Mafya mı yabancı istihbarat mı?

Türksam Başkanı Dr. Sinan Ogan da Tatlıses olayının dış boyutu olup olmadığına yönelik sorularımızı cevaplandırdı. Ogan, "Olay ticari gibi görünüyorsa da farklı boyutlarının olup olmadığını önümüzdeki günlerde anlarız" dedi.

Dr. Sinan Ongan, açıklamalarına şöyle devam etti: "Bu olayda her şey mümkün. İlk bilgiler ticari meseleye ağırlık kazandırdı.
Basit bir mesele ise aydınlanır, ama siyasi istihbaratı boyutu varsa, aydınlatmak zor. Profesyonel bir saldırı yapıldı. Bu tetikçi acaba kimin emrini yerine getirdi? Mafyanın mı, yoksa yabancı bir istihbarat örgütünün mü? Tetikçi yakalansa da arkasında kim var? Bunlar ortaya çıkmaz. Hrant Dink cinayetinde de tetikçi yakalandı, ama arkasında kimlerin olduğuna ilişkin net bilgi kamuoyuna hala verilemedi.

Tatlıses olayının zamanlaması konuşuluyor.

Böyle bir günün seçilmesi olayın farklı boyutlarına da işaret edebilir. Veya zamanlama ile gerçek amaç gizlenmek istenmiş olabilir. Ticaret diye yola çıkılır, bazı tesadüfler olursa işin yönü daha iyi anlaşılır."

Bülent Erandaç, Takvim

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com