“Bu sanat ile alakası olmayan bir resim”

“Bu sanat ile alakası olmayan bir resim”
Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, resim sergisi salonunda yayınlanan karma resim sergisinde yayınlanan resmin sanat ile alakası olmadığını söyledi.

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, resim sergisi salonunda yayınlanan karma resim sergisinde yayınlanan resmin sanat ile alakası olmadığını söyledi.
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 'Belediyemize ait olan resim galerisi ve kültür merkezindeki salonlarımız okullara, sivil toplum örgütlerine vs. kişilere kullanımları için tahsis edilmektedir. Bu karma resim sergisi de Belediyemizce Ankara'dan gelen bir akademisyene (daha önce de bu salonda sergi açan) tahsis edilmiştir. Karma sergide yer alan çok sayıdaki resimleri Sanatçı Mehmet Aksoy ve diğer konuklarla birlikte ziyaret ettim, ancak işlerimin yoğunluğu nedeniyle kısa sürede ayrılmak zorunda kaldım. Bu nedenle sergiyi ayrıntılı inceleme fırsatım olmadı. Ben camiye ve inanç özgürlüklerine aşırı saygı gösteren bir kişiyim. Hiçbir zaman da dinsel inançlara karşı olmadım. Tüm Eskişehir'de yaşayanlar bunu bilir. Belediyemizin camilere ve okullara yaptığı hizmetler de tüm Eskişehirlilerce takdir edilmektedir. Söz konusu resmi ve haberi internet sitesinde gördüm. Bu resmi onaylamak mümkün değildir. Sanata sonsuz saygım olmasına rağmen böyle bir resmin sanat adına kabul edilebilir olmadığına açıkça inanmaktayım. Belediye Başkanı olarak bir kez daha kamuoyuna şunu açıklamakta fayda görüyorum. İnançlara saygı göstermek hepimizin görevidir. Eskişehir kamuoyu dini inançlar konusundaki hassasiyetimizi de çok iyi bilmektedir. Belediyemizce hiç ilgisi olmayan bir konuda taraflı ve kasıtlı haberleri yayınlayanları ve yaymak isteyenleri bu nedenle kınıyoruz.'
Sanata destek olan bir insan olduğu için isteyen herkese sergi salonunu verdiklerini kaydeden Ataç,' Söz konusu resimlerin resim değil başka bir şey olduğunu, korkunç bir şey' dedi.
Açılan serginin, Tepebaşı Belediyesi ile herhangi ilgisi olmayan bir sergi olduğunu ifade eden Ataç, 'Bizle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir sergi. Açılışında kısa bir süre kaldım. Resimlere bakma şansım dahi olmadı. Mevzusu geçen resmi görmedim, görsem müdahale ederdim açıkça. Benim burada her şeyim açık, hiçbir şeyden çekinmiyorum.'
Bundan sonra galerilerinde açılmak istenen sergileri ve sergideki resimleri kontrolden geçireceklerini açıklayan Ataç, 'Haberlerde baktım, resim gerçekten korkunç bir resim. Sanatla alakası olmayan bir resim. Ben bundan sonra o galeriyi, tanımadığım öyle herkese vermem. Bundan sonra sergilerin muhakkak denetimden geçmesini sağlayacağım. İsterse sansür desinler. Ne derse desinler' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com