Bu şarkılar insanı mutlu ediyor

Bu şarkılar insanı mutlu ediyor
Bilim insanları dinlenildiğinde insanı mutlu eden şarkıları belirledi. Araştırmaya göre Prince, BB King, Bob Marley ve Beach Boys'un şarkıları listenin başında geliyor.

Bilim insanları neden bazı şarkıların bizi mutlu ettiğini açıkladı. Uzmanlara göre yüksek perdeli şarkılar insanı daha mutlu ediyor. Şarkılarda mutlu edecek unsurlar hızlı tempo, tahmin edilebilir melodi ve etkili vuruş.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin lideri Nörolog Dr. Jack Lewis incelemeleri sonrası 11 parçalık bir 'playlist' oluşturdu. Bunların başında Prince, Beachboys ve Bob Marley'in şarkıları geliyor.

Enstrüman olarak sadece insan sesinin kullanıldığı akapella tarzı parçalar da insanı mutlu eden müzikler arasında. Özellikle düğünlerde bu parçalar insanın moralini en üst düzeye çıkarıyor. Dr. Lewis bu parçaların esas olarak "beyne giden yolları açıyor" yorumunu yapıyor.

rara.com adlı müzik stesinde açıklama yapan Lewis, "Müzik beynin limbik ve ödül sistemini uyarıyor. O da insanın duygu ve heyecan isteklerini harekete geçiriyor" diyor. Ayrıca Lewis'in iddiasına göre belirli müzik tarzları bu bölgeleri uyarıyor ve tıpkı iyi bir yiyecek ya da seks gibi doğal bir tepe noktasına vardırıyor.

Öte yandan "hüzün" müziği olarak bilinen blues'un da insanın yüzünü gülümsettiği Lewis'in iddaları arasında. Ona göre buna tipik örnek B.B. King'in Let The Good Times Roll parçası. Lewis "Bu tür parçaların tahmin edilebilir melodileri beynin ödül yolarını ateşler" diyor.

İşte Lewis'in mutlu eden parçalarının listesi:

1- Prince - Sexy Dancer
2- BB King - Let The Good Times Roll
3- Beachboys - Surfing USA
4- Curtis Mayfield - Victory -Norman Jay remix
5- Bob Marley - Three Little Birds
6- Muddy Waters - Got My Mojo Working
7- Boney M - Sunny
8- The Darkness - I Believe In a Thing called Love
9- Scissor Sisters - Take Your Mama
10- Outkast - Hey Ya
11- Future heads - Acapella
12- Harder Better Faster - Daft Punk
13- M People - Moving on Up
14-1812 - Tchaikovsky(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com