"Bu savaşı Erdoğan kaybetti"

"Bu savaşı Erdoğan kaybetti"
Türkiye Araştırmalar Merkezi ve Ankara merkezli British Enstitüsü’nün düzenlediği panelde uzamanlar konuştu.

Türkiye’deki seçim ve Gülen Cemaati'nin gücünün tartışıldığı panelde çarpıcı analizler yapıldı. İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen paneli İngiltere’nin Ankara’daki eski büyükelçilerinden Sör David Logan yönetti.

Oda TV’nin haberine göre Sör David Logan ve Buckingham Sarayı’na çok yakın bir uzaklıkta bulunan British Akademi de yapılan panele Koç Üniversitesi’nden Prof. Ali Çarkoğlu, İngiltere Harp Akademileri ve King’s Kolej öğretim üyesi Dr Bill Park ve The Economist Dergisi’nin Avrupa editörü John Peet katıldılar.

İşte  paneldeki çarpıcı konuşmaların bir bölümü:

Prof. Ali Çarkoğlu, “Artık Türkiye’de seçimlerde laikliğin seçmen oyunu etkilemesi gündemden düştü, CHP bile laiklik vurgusundan vazgeçti. AKP’nin seçimleri kazanması halinde Türkiye’yi alaturka bir başkanlık rejimi bekliyor. Yolsuzluk AKP’yi fena vuracak. Kuruluş yıllarında AKP temiz bir imaj yaratmıştı. Şimdi bu temiz, dürüst ve AK imajlarını kaybettiler. Artık AKP oldular. Türkiye’de demokrasi gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. 2002’den beri iktidar olan AKP ve Erdoğan, ilk olarak 2007’de sert bir direnişle karşılaştı ama birinci raundu aldı. Şimdi uluslararası muhalif hareketlerin bir parçası olan daha büyük bir direnişle, Gezi direnişiyle karşı karşıya kaldı. Kendisine duyduğu aşırı güveni de Gezi direnişinin Çapulcuları karşısında işine yaramadı. Fakat Erdoğan, savaşı kaybetse de seçim kaybetmeye niyeti yok.”

Editör John Peet “Ülkedeki yolsuzluklar yüzünden Türk halkı siyasetçilere güvenini kaybetmiş durumda. Yolsuzluklar ülkenin uluslararası imajını zedeliyor. Herkes Başbakan Erdoğan’ı sorumlu görüyor. Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler de artık iki taraf için de ciddi değil. Bu ilişkileri korumak da güçleşti. Öte yandan Türk Dışişleri ile Suriye’deki Cihatçılar ve El Kaide arasındaki ilişkiler de rahatsız edici boyutlarda.”

Dr Bill Park “Kaç Gülen sempatizanı var? Bilinmiyor... Yüzde 5 mi, yüzde 6’ mı? Kimsenin bir fikri yok. Kaç Gülen Hareketi kadrosu var? Milyon mu? Bilinmiyor. Seçimlerde AKP nasıl etkikenir? Bilmiyoruz. Hiçbir şey açık ve net değil önümüzde. AK Partiye bakarsak kendilerinin bir yanılsama yaşadıklarını söylememiz mümkün.”

(UGE)

Yorumlar
Ezber Bozan
09 Şubat 2014 Pazar 15:22
15:22
Ulan ingiliz gavuru, kendi ülkenin yolsuzluklarina odaklan! Elin Derdi seni mi Gerdi? Faiz lobisinin merkezi Londra, tabi Erdogan'dan rahatsizsiniz! 3. Havalimani+ Kanal Istanbul uykunuzu kaciriyor! London Heathrow o zaman NAL toplayacak. Türkiye dünya cografyasinin merkezinde ve ulasim hatlari kisa!
84.60.114.16
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com