Bu skandal yadigâr kalır

Bu skandal yadigâr kalır
SGK Genel Müdürü Yadigar Gökalp İlhan’ın, erken emeklilik için lisedeki kızını çalışıyor gösterdiği ortaya çıktı
Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili tartışmalar, 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu öncesinde, çocuklarını “sigortalı” yaptıran bürokratların yeniden gündeme gelmesine yol açtı. Söz konusu bürokratlar arasında, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’na geçtiğimiz günlerde atanan Yadigar Gökalp İlhan’ın da bulunduğu ortaya çıktı. Taraf Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre, çiçeği burnunda SGK Başkanı’nın, lise öğrencisi olan kızı B.’yi, reformdan etkilenmemesi için “cep telefonu” şirketinde çalışıyor gösterdiği belirlendi. İlhan’ın, aynı işlemi yapan diğer SGK bürokratları gibi ceza almadığı belirlendi. Oysa, 2008’de reformdan önce çocuklarını benzer şekilde sigortalı yapan binlerce kişiye idari para cezası kesilmişti.
 
30 günlük sigorta yaptırmış
 
SGK Başkanı’nın, “çocuk sigortası” hikayesi şöyle: Sosyal Güvenlik Kurumu, kurumun aktüeryal dengesini korumak için 2008 yılında sosyal güvenlik reformunu hayata geçirdi. Reformda, emeklilik yaşının yeni işe girenler için 65’e kadar yükseltilmesi esas alındı. Reform 30 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten önce, birçok SGK üst düzey bürokratı gibi SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da, çocuğu çalışmadığı halde sigortalı kaydını yaptırdı. O dönemde, SGK Primsiz Ödemeler Müdürü olarak reformun hazırlanmasına önemli katkı sağlayan İlhan, lise öğrencisi olan kızını reformdan korumak için bir cep telefonu bayiinde çalışıyor gösterdi.
 
SGK’nın kayıtlarına göre, 1 Ocak-31 Ocak tarihleri arasında Lise 2. Sınıf öğrencisi olan kızının 30 günlük giriş çıkış kaydını yaptıran İlhan, kızının SSK’da 0601200745243 sicil no ile sisteme girmesini sağladı. SGK aynı dönemde, fiili çalışma olmadan sigorta yaptırma işlemini “yasa dışı” ilan ederek, bu kapsamdaki sigortalıların tümümün iptal edileceğini açıklamıştı.
 
Ceza almadılar...
 
SGK, reformun yürürlüğe girmesinin ardından, kamuoyunda “bebek işçiler” olarak bilinen, çalışmadığı halde çalışıyor gösterilen tüm çocuklarla ilgili inceleme yaptı. İnceleme sonucunda, aralarında SGK’lıların da olduğu yaklaşık 2 bin bürokratın da, çocuklarını “yasadan korumak” için sahte sigortalı gösterdiği tespit edildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, yaşı küçük olan çocukların sigorta kayıtları iptal edildi. Ancak, belirli bir yaşın üzerindekilere ise dokunulmadı. Çocuklarını sahte sigortalı yapan bürokratlara ise büyük ölçüde ceza verilmedi. O dönemde SGK’da sadece bir başkan yardımcısına disiplin cezası verilmesi kararlaştırıldı. Yasa yürürlüğe girmeden önce çocuklarını sigortalı gösteren bürokratlar, çocuklarını 65 yaşında emeklilikten de korumuş oldular.(MUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com