Bu Sözler Gündemi Sarsacak!

Bu Sözler Gündemi Sarsacak!
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, türban sorunun çözümü için muhalefete çağrı yapan Başbakan'a cevap verdi. İşte gündemi hareketlendirecek o cevap...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son Brüksel seyahatinde önemli bir çıkış yaptı. Türban konusundaki bir soru üzerine, sürpriz bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Türban sorununu, akıl ve mantıkla çözelim" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yöndeki çağrısına cevap içeren bir konuşma yapan CHP Lideri, gündemi etkileyecek açıklamasında şu sözleri söyledi:

TÜRBANA İLGİSİZ KALAMAYIZ

"Türkiye’de bir sorun var mı? Evet, bir başörtüsü sorunu var. Bu soruna karşı biz ilgisiz kalabilir miyiz? Hayır. Sen siyasetçisin, varsa bir sorun çözeceksin. Onun için diyoruz ki ’Biz bu sorunu çözeceğiz.’ Bizim AKP ile aramızdaki fark şu: AKP olayı siyasallaştırdı ve siyasallaştırdığı için de çözemiyor. Oysa biz siyasallaştırmıyoruz, farklı bir anlamda bakıyoruz."

KILIK KIYAFET SORGULANMAMALI

"Yani o insanımız ister inancı nedeniyle ister sosyal nedenlerle ister geleneksel nedenlerle ister aileden gördüğü şekliyle giyinebilir. Kimse kılık kıyafeti dolayısıyla sorgulanmıyor da zaten. Sorgulanmamalı da. Ayrıca kılık kıyafetler yasa konusu da olmaz. Yasalarla kılık kıyafeti düzenleyemezsiniz. Bakın şapka kanunu var, şapka takan var mı? Bir dönem fes giymek mecburiydi. Sonra fesi çıkarmak sorun oldu. O nedenle bunları toplum aşar. Biz de aşacağız. Ama biz olaya siyasi açıdan bakmıyoruz, hak ve özgürlükler açısından bakıyoruz."

TÜRBAN SORUNUNU ÇÖZMEYE TALİBİZ

"Sayın Başbakan dedi ki ’Çözersen gel çözelim.’ Bizim açımızdan sorun yok. Biz bir siyasetçiye önyargıyla yaklaşmıyoruz. İlla kavga edelim diye düşünmüyoruz. Hep uzlaşma ve barışla toplumun sorununu çözmek için yaklaşıyoruz. ’Toplumun bir derdi varsa siyasetçiler olarak oturalım, akılla mantıkla onu çözelim’ diyoruz. Ama birileri sorunu çözelim derken ek sorunlar yaratıyorsa o da doğru değil. Gelinen olayda ek sorunlar çıkıyor, ama biz bu sorunu çözmeye talibiz."

ERDOĞAN DA İSPANYA'DA SÖYLEMİŞTİ

Başbakan Erdoğan, 2008 başında İspanya’da “Türban velev ki siyasi simge olsun, dünyanın hangi yerinde siyasi simge yasaklanmıştır” demişti. Türkiye’de geniş yankı uyandıran bu sözlere, MHP’nin anında “Yeni anayasa ile çözümü destekleriz” cevabı vermesiyle dönüşü olmayan bir yola girildi. Başörtüsünün nasıl bağlanacağı aylarca tartışma konusu oldu. Aylarca süren tartışmanın ardından üniversitelerde türban serbestisi sağlayan düzenleme MHP’nin de desteğiyle 411 oy alarak Meclis’ten geçti. Düzenleme Anayasa Mahkemesi’nce reddedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com