"Bu süreç cadı avına dönüyor"

"Bu süreç cadı avına dönüyor"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 28 Şubat soruşturması ile ilgili değerlendirme yaptı.

Bosna Hersek'ten açıklama yapan CHP Lideri  "Bu süreç cadı avına dönüyor" şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu "İntikam duygusuyla hukuk ve adalet aranmaz. Savcılar Başbakanın talimatını yerine getiriyor." dedi.

Kılıçdaroğlu Bosna Hersek'te

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geldi.

Uluslararası Saraybosna Havalimanı'na özel uçakla inen Kılıçdaroğlu, burada Bosna Hersek'teki Türk okullarında okuyan, bayrak ve çiçek taşıyan öğrenciler ile Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği'nin görevlileri tarafından karşılandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu karşılamanın ardından Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği'ni ziyaret etmek üzere havalimanından ayrıldı.
Ziyaretin ilk gününde Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret edecek olan Kılıçdaroğlu, Saraybosna Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde konferans verecek, Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında fakirlere yardım eden ''Tetka Zilha'' Vakfı'nı ziyaret edecek.

Kılıçdaroğlu ayrıca, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç'i makamında ziyaret edecek, Saraybosna'da 400 yıldır faaliyet gösteren Sarajevo Medresesi'ni (İmam Hatip Lisesi) gezecek, tarihi Gazi Hüsrevbey camisinde şehitler için okunacak mevlide iştirak edecek.

Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Mladi Muslimani (Genç Müslümanlar) Derneği'nin yetkilileriyle bir araya gelecek olan Kılıçdaroğlu, tarihi Moriça Han'da Bosna Hersek'teki Türk vatandaşlarıyla da bir araya gelecek.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yarın Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ile görüşmesi bekleniyor.

Kılıçdardoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
, tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin, ''Bizim önerilerimiz vardı daha önce Meclis Başkanı'na söyledik, Adalet Komisyonu şu anda bizim önerilerimizi bekliyor, yapılan ilk toplantıda bizim önerimiz Sayın Cemil Çiçek'e verildi. Sayın Çiçek bunu diğer grup başkanvekillerine verdi, büyük bir olasılıkla eğer o metin üzerinde uzlaşma olursa sorun çözülecekmiş gibi görünüyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu, 2 günlük Bosna Hersek ziyareti kapsamında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Tutuklu milletvekillerinin durumu nedir- TBMM Başkanı Cemil Çiçek'le ikinci bir görüşme yapılacaktı. Sizin hazırlıklarınız ne yönde, diğer partilerle bir mutabakat var mı ve toplantı ne zaman bekleniyor'' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, kendi önerilerinin daha önce bulunduğunu ve bunu TBMM Başkanı Çiçek'e ilettiklerini bildirdi.

TBMM Adalet Komisyonu'nun şu anda kendi önerilerini beklediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Yapılan ilk toplantıda bizim önerimiz Sayın Cemil Çiçek'e verildi ve Sayın Çiçek bunu diğer grup başkanvekillerine verdi, büyük bir olasılıkla eğer o metin üzerinde uzlaşma olursa sorun çözülecekmiş gibi görünüyor'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bu konuda ''Anayasa değişikliği olmadan sorunun çözülemeyeceği'' yönünde iddiaların hatırlatılması üzerine, ''Anayasa'nın 83. Maddesi'nin değiştirilmesi aslında temel kural olmalı ama o farklı bir prosedüre tabi. Anayasa değişmeden de normal yasal düzenlemeyle tutuklu milletvekillerinin sorununu çözmek mümkün'' diye konuştu.

Anayasa ve Terörle Mücadele Yasası'nda da ilgili hükümlere dikkati çeken Kılıçdaroğlu, ''Bizim hazırladığımız teklifte de zaten 'yargılama dursun' demiyoruz, 'yargılama devam edebilir ama tutukluk ya da mahkumiyet eğer gerçekleşirse dönem sonunda, yani kendisinin milletvekililiği sona erdiği tarihten beri tutuklama başlar' diye bir düzenleme getirdik. Dolayısıyla bizim yaptığımız düzenleme hukuk kuralları içinde, Anayasa'ya uygun olarak yapılan bir düzenlemedir'' dedi.

''Böyle bir düzenlemenin yapılması halinde terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan'la ilgili de endişelerin bulunduğunun'' hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, bütün bu endişeleri giderecek bir düzenleme yaptıklarını, bunu diğer grup başkanvekillerinin de aldığını ve onların da değerlendireceğini bildirdi.

''Eğer bir mutabakat sağlanırsa sorun kendiliğinden çözülmüş olur'' diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kaldı ki biz şuna da açığız yani; bizim hazırladığımız düzenleme yetersiz görülebilir, fazla görebilir, sonuçta önemli olan demokrasilerde uzlaşma kültürünü geliştirmektir. Bizim önerimiz var, öneriyi sunduk. Karşı öneriler de gelebilir, biz onlara da saygılıyız. Önemli olan sonucu elde etmek, yani meşruiyetine gölgeye düşürecek bir uygulamayı sonlandırmaktır. Bunun yolu da halkın iradesi ile seçilmiş, milli egemenliğin bir parçası olan milletvekillerinin parlamentoya gelip görev yapmalarının yolunu açmaktır. Bizim arzu ettiğimiz temel nokta budur. Hukuk içinde bu sorun çözülebilir. Aslında yasa düzenlenmeden de bu sorun çözülebilir, çünkü Anayasa'nın 90. Maddesi var. 90. maddeye göre uluslararası sözleşmeler iç hukukun üstündedir. Bizim imzaladığımız 2 uluslararası sözleşmeye göre milletvekillerinin tutuklanmaması lazım ama yargıçlar buna uymadığı için böyle bir düzenleme yapma ihtiyacı ortaya çıkıyor.

TBMM Başkanı Çiçek'e tepki

Kılıçdaroğlu, ''Tutuklu milletvekillerinden dolayı Meclis Başkanı'na tepkiniz vardı, bu tepki devam edecek mi'' şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

''Bizim Sayın Cemil Çiçek'e, tutuklu milletvekilleri sorununun çözülmemesi tepkimizin birinci unsurunu oluşturuyordu. İkinci önemli tepkimiz '4+4+4 yasası' olarak tanımladığımız eğitim yasasının Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülmesi dolayısıyla meydana gelen olayların Sayın Çiçek tarafından bir anlamda görmezlikten gelinmesiydi. Bu bizi büyük ölçüde rahatsız etmişti çünkü bir yasa ilgili komisyonlarda sağlıklı görüşülmeden TBMM'ye sevk edilmemesi gerekiyordu. Görüşülmediğini biliyoruz, milletvekillerinin konuşturulmadığını biliyoruz, söz istemelerine rağmen ve bunun da tutanaklarda yer almasına rağmen söz verilmediğini biliyoruz. Ama Sayın Cemil Çiçek bu teklifin tekrar komisyonda görüşülmesini uygun görmedi, o nedenle büyük tepkimiz oradan kaynaklandı.''

''Eğer bu süreç çözülürse Meclis Başkanına yönelik tepkiniz de son bulacak mı'' sorusunu ise Kılıçdaroğlu, ''Sayın Cemil Çiçek'e karşı sürekli bir tepki söz konusu değil'' dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com