Bu tarihten sonra memur olanlar yandı!

Bu tarihten sonra memur olanlar yandı!
Ekim 2008'den sonra memuriyete başlayanların kıdem tazminatı hakkı kaldırılıyor...

1 Ekim 2008'de yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformuyla, eski memur-yeni memur ayrımı başladı.

Bu tarihten sonra göreve başlayan yeni memirlar, emekli olurken alacakları her yıl için bir aylık maaş tutarı ikramiyeden mahrum kalacak.

Bugün yazarı Sadettin Orhan'ın bugünkü köşesine taşıdığı değişikliğe göre, 2008/Ekim öncesi göreve başalyan ve sosyal güvenlikte 5434 Sayılı Kanun'da tabi olanlara eski memur, bu tarihten sonra göreve başlayan ve 5510 Sayılı Kanun'a tabi olanlara ise yeni memur deniliyor.

Mevcut kamu çalışanlarının yaklaşık yüzde 85'ini oluşturan eski memirlara, çalıştıkları her yıl için (30 yıl üst sınır) bir aylık maaşt tutarı kadar ikramiye ödeniyor.

Peki, yeni memurlara ikramiye ödenmesini sağlayacak düzenleme hangi yasada nasıl düzenledi? Yanıt: Hiçbir yasada! Yani böyle bir düzenleme yok. Normalde yeni memurların sosyal güvenliği 5510 Sayılı Kanun'Da düzenlendiğine göre, bu memurlara ikramiye ödenmesini sağlayacak düzenlemenin de bu yasada yer alması gerekirdi. Ancak söz konusu yasdada böyle bir düzenleme bulunmuyor.

DÜZENLEMEDE NEDEN YOK

Şu halde yeni memurların ikramiyeleriyle ilgili iki ihtimal var, 1- Yeni kanun yazılırken ikramiye maddesi unutulmuş olabiir.

2- Yeni memurlara ikramiye ödenmeyecek ki bu olasılık daha kuvvetli görünüyor.

Toplu ikramiye yerine, yeni kurulacak kıdem tazminatı fonundan tıpkı işçiler gibi kıdem tazminatı ödenecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com