Bu taş Merkür'den gelmiş olabilir!

Bu taş Merkür'den gelmiş olabilir!
Bilim adamları geçtiğimiz yıl Fas'ta bulunan yeşil taşın Merkür'den gelmiş olabileceğini düşünüyor.
Geçen yıl Fas'ta bulunan yeşil taşın Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'den gelmiş olabileceği iddia edildi. Uzmanlar Merkür'ün yüzeyi ile taşın özelliklerinin benzediğini söylüyor.
 
Geçen yıl Fas'ta bulunan ve adına NWA 7325 verilen yeşil taşın Merkür'den gelen bir göktaşı olabileceği belirtildi. Göktaşı uzmanı Anthony Irving'in Texsas'ın Woodlands kentinde düzenlenen 44. Ay ve Gezegen Bilimleri Konferansı'nda konuşmasına göre Fas'ta bulunan taş Güneş Sistemi'nin en içteki gezegeni olan Merkür'den gelmiş olabilir. Irving NWA 7325'in Mars'tan değil Merkür'den geldiğini iddia etti.
 
NWA 7325 halihazırda Fas'ta 2012'de bulunan 35 göktaşından birisi. Irving ve arkadaşlarına göre bu göktaşlarının geçmişi 4.56 milyar yıl öncesine kadar gidiyor. 
 
Irving "Merkür'den gelmiş bir örnek olabilir veya Merkür'den daha küçük bir örnek olmuş olabilir. Büyük bir çarpmadan sonra NWA 7325 Merkür'den Dünya'ya gelmiş olabilir" dedi. Irving, Washington Üniversitesi'nde Dünya ve Uzay Bilimleri profesörü. Yıllarca göktaşları üzerinde balışıyor. Ama anlattığına göre NWA 7325 diğer göktaşlarından farklı.
 
EN BÜYÜK GÖKTAŞI
 
Irving'e göre Mars'tan gelen ve bugüne kadar Güneş Sistemi'nden gelen en büyük göktaşı olan Vesta ile NWA 7325 arasında kimyasal analiz yapıldığında fark anlaşılıyor. Uzmanlara göre NWA 7325 diğerlerinin hepsinden farklı.
 
NWA 7325 diğer bulunan herhangi bir taşa göre düşük manyetik yoğunluk içeriyor. NASA'nın verilerine göre Merkür de düşük manyetik yoğunluğa sahip. Tıpkı NWA 7325 bulunduğu gibi. 
 
Irving'e göre Merkür'ün etrafında dönen Messenger uzay aracının gözlemleri çalışmalarına destek olacak. Uzmanlar Merkür'ün yüzeyinde çok düşük demir olduğunu belirtiyor. Demir yoğunluğu az olan göktaşının da bu yüzden Merkür'den gelmiş olabileceği kaydediliyor.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com