"Bu Tasarı Öğretmenlerin Aleyhine"

"Bu Tasarı Öğretmenlerin Aleyhine"
Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şubesi Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselmeye İşlemlerini (KBYS) düzenleyen kanun tasarısı hakkında açıklama yaparak, bu tasarıya karşı olduklarını vurguladılar.

Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şubesi Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselmeye İşlemlerini (KBYS) düzenleyen kanun tasarısı hakkında açıklama yaparak, bu tasarıya karşı olduklarını vurguladılar.

Eğitim-Bir-Sen olarak, uzman öğretmenlik sınavına girmek için hizmet süresinin 10 yıla, başöğretmenlik için 15 yıla çıkarılması, doktora ve lisansüstü eğitim yapmış olan öğretmenlerin sınavlara tabi tutulması yönünde Kanun Taslağı'nın yasalaşmasını kabul etmeyeceklerini belirten Eğitim-Bir-Sen yetklilileri, bu konuda gerekli girişimlerde bulunacaklarının da özellikle belirttiler.
Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği'nin 13 Ağustos 2005 tarihli ve 25905 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten yetkililer; ancak Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği'ne dayanak teşkil eden 5204 sayılı Kanun'un bazı fıkralarını da iptal ettiğine dikkat çektiler.
Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselmeye ilişkin sürecin yeniden uygulamaya konulabilmesi için Bakanlığın, Anayasa Mahkemesi'nin bahse konu kararı doğrultusunda hazırladığı 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik öneren Kanun Tasarısı Taslağı Bakanlar Kurulu'nca uygun görülerek TBMM'ye yeniden göderildiğini hatırlatan yetkililer, bu tasarıya karşı olduklarını bir kez daha yenilediler.
Tasarının öğretmenler aleyhine olduğuna dikkat çeken yetkililer konuşmasına şöyle devam ettiler:' Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği'nde, adaylık dönemi hariç aranan 7 yıllık görev yapma süresinin 3 yıl artırılarak, 10 yıla çıkarılmasını; doktora ve lisansüstü öğrenime dayalı olarak getirilen sınav muafiyeti uygulamasına yeni taslakta yer verilmemiş olmasını kabul etmiyoruz. 2006 yılından önce yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin ek ders ücretleri yüzde 25-40 oranlarında daha fazla ödenirken, uzman ve başöğretmenlik unvanları verileceği gerekçesi ile bu hakları ellerinden alınmıştı.' şeklinde açıklamalarda bulundular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com