"Bu tavrın Türkiye'ye hiçbir katkısı yok"

Bu tavrın Türkiyeye hiçbir katkısı yok
Hak-İş Genel Başkanı Arslan:

ANKARA (AA) - İLKAY GÜDER - Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili, "Taksim'in dışında kutlama olmaz, Taksim bizim için kutsaldır, buranın dışında 1 Mayıs kutlayamayız' demek, tarihsel gerçekleri de inkar etmek demektir. Bu tavrın Türkiye'ye hiçbir katkısının olmadığını düşünüyorum" dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün dünyada işçiler ve emekçilerin sorunlarını 1 Mayıs'ta hükümetlere, iş verenlere duyurmak adına alanlarda toplandıklarını söyledi.

"Herhangi bir alan 1 Mayıs kutlaması için meşrudur, diğer alanlarda 1 Mayıs kutlanamaz' gibi bir algı dünyada yok" diyen Arslan, bazı alanların tarihsel olarak bir kısım hatıralarının olduğunu da ifade etti.

-"İnatla Taksim'de kutlama ısrarı anlaşılır gibi değil"

Arslan, Taksim'in 1977'de yaşanan ve hala faillerinin bulunamadığı bir olayla anıldığını kaydetti. Aradan geçen yaklaşık 30 yılda Taksim alanının, miting alanı olmadığını vurgulayan Arslan, şunları söyledi:

"Bugün ısrarla 'kitlesel olarak Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlayacağız' diyen arkadaşlarımızın örgütleriyle 1 Mayıs'ı ortak olarak Kadıköy Meydanı ve Saraçhane Meydanı'nda uzun süre birlikte kutlamalar yaptık. 'Taksimin dışında kutlama olmaz, Taksim bizim için kutsaldır, buranın dışında 1 Mayıs kutlayamayız' demek, tarihsel gerçekleri de inkar etmek demektir. Bu tavrın Türkiye'ye hiçbir katkısının olmadığını düşünüyorum. Bir kısım sivil toplum örgütlerin ve sendikaların ısrarı acaba çalışanların hangi sorunlarını çözecek. Tam tersi çalışanların daha rahat kutlama yapabilmesi için bütün alanlar emekçilere tahsis edilmişken inatla Taksim'de kutlama ısrarı anlaşılır gibi değil. Taksim'de kutlanmasına bizim bir itirazımız yok, yasaklanmasına da teşvik eden bir durumumuz yok. Bugün idare tarafından Taksim, miting alanına gerekçesi ne olursa olsun kapatılmışsa burada ısrar etmek yerine başka alanlarda bu mitingi yapıp eleştirilerimizi yine yöneltmek gerekir. Bunu inatla sürdürmek malesef göz göre göre istemek demektir, bu bir meydan okumaktır."

Arslan, Taksim'de kutlama yapma ısrarının kimseye hiçbir katkısı olmayacağını dile getirdi.  

1 Mayıs'ı kavga, çatışma ve ideolojik mücadele aracı olarak görenler bulunduğuna ve bu durumu bir fırsat olarak kullanılacağına işaret eden Arslan, Taksim'de kötü bir görüntüye izin vermeden gereken tedbirlerin alınması konusunda çağrıda bulundu.   

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com