Bu ülkede uyuşturucuyu devlet verecek

Bu ülkede uyuşturucuyu devlet verecek
Uyuşturucu bağımlılarının ölümlerindeki artışı engellemek amacıyla ilginç bir teklif gündeme geldi.
Avusturya Parlamentosu’nda, uyuşturucu bağımlılarının ölümlerindeki artışı engellemek amacıyla, devlet tarafından uyuşturucu enjekte odaları kurulması için önerge verdi. Teklifi Avusturya Yeşiller Partisi yaptı, gerekçelerini partinin sağlık sözcüsü Kurt Grünewald açıkladı.
 
Ülkede yıllardan bu yana tartışılan uyuşturucu odaları konusu Ağustos ayında tekrar gündeme getirildi. Yeşiller parlamentoya bir önerge daha vererek, "Uyuşturucu kullananların bir çoğu ’Altın vuruş’ denilen aşırı doz zehirlenmesi, hijyenik olmayan iğne şırıngalarının kullanılması gibi nedenlerle hayatını kaybediyor. Bu durum uzmanların kontrolünde olursa uyuşturucu nedeniyle meydana gelen birçok ölümün önüne geçilebilir" dedi.
 
PARK VE TUVALETLERDE ÖLÜLER BULUNUYOR
 
Viyana’da genelde uyuşturucu kullananların tercih ettiği yerlerin başında kilise bahçeleri, umuma açık tuvaletler ve park alanları geliyor. Ölümlerde bu mekanlarda olunca uzmanlar çözüm arayışına girdi. Söz konusu meydanlardaki uyuşturucu taşıyan atıklarda başka bir sorun oluyor. Yeşillerin verdiği önergenin dayanaklarından biri de bu oluyor.
 
Uyuşturucu odalarının kurulması yönündeki önergeye karşı çıkanlar da bulunuyor. Bunların başında da Viyana Uyuşturucu Koordinatörlüğü yetkilisi Michael Dressel geliyor. Dressel, Viyana’da küçük bir uyuşturucu bağımlısı gurubunun olduğunu, söz konusu mekanların zaten kontrol edildiğini belirtti.
 
Geçen Nisan ayında bir rapor yayınlayan Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi (EMCDDA) uyuşturucu kontrol merkezlerinde kontrollü dozajda uyuşturucu dağıtımının devletler tarafından yapılması gerektiğini vurgulamıştı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com