Bu yıkımın parası kimden çıkacak?

Bu yıkımın parası kimden çıkacak?
16/9 kulelerinin tıraşlanması kararında tazminat bedeli tartışma konusu oldu

İstanbul'un tarihi siluetini bozdukları için haklarında dava açılan 16/9 kuleleri için mahkeme yıkım kararını verdi. Başbakan Erdoğan'ın yakın arkadaşı olduğu bilinen Astay İnşaat'ın projesi olan kulelerin yıkımı yada tıraşlanması sırasında çıkacak olan masraflar ve belediyeye açılacak tazminat davasının bedeli yine İstanbullu'dan çıkacak.

Yapım aşamasından beri tartışmalı olan 16/9 kulelerinin yapımına belediyenin verdiği imar planı ve inşaat ruhsatı sayesinde devam edilmişti. İBB'nin ve Zeytinburnu İmar Komisyonu'nun onayıyla tamamlanan binanın silueti bozduğu farkedilince de Avukat Cihat Gökdemir tarafından yıkımı için dava açılmıştı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi Zeytinburnu’ndaki 16:9 isimli gökdelenlerin siluete etki eden katları hakkında yıkım kararını geçtiğimiz günlerde verdi. Ancak asıl sorun şimdi başladı.

Binanın tıraşlanması yada tamamen  yıkılması durumunda ortaya çıkacak zararı kimin karşılayacağı tartışılmaya başlandı. Kararın tebliğ tarihinden itibaren İBB 30 gün içinde Danıştay’a ya yürütmeyi durdurma istemli temyiz başvurusu yapacak ya da yıkım işlemine başlayacak. Peki yıkım olursa ortaya çıkacak yüklü miktarda tazminatı kim ödeyecek? Davayı açan avukat Cihat Gökdemir, ‘‘Gökdelenlere İBB Meclisi’nde tüm partilerin üyeleri oybirliği ile izin verdi. Tazminat bedelini oy veren üye sayısına bölüp her üyeden tazminini isteyeceğim. Kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesiyle dava açacağım. Oy veren tüm meclis üyelerinin listesi de elimde var’’ dedi.

YIKIM NASIL OLACAK?

Davalı İBB olduğundan karar kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde yıkıma başlamak zorunda. Lakin İBB Danıştay’a temyiz başvurusu yapıp ‘yürütmeyi durdurma’ kararı alabilir. Alamadığı takdirde ise yıkıma başlamak mecburiyetinde. Genelde bu durumda belediyeler yıkım işlemini yapacak gerekli ekipman veya ekip olmadığını söyleyerek zaman kazanıyor. Ancak bu durumda davacı devreye girip belediyenin mahkeme karşısındaki savunmasını, ekiplerin var olduğunu ispat ederek yıkıma mecbur edebiliyor. Avukat Ömer Kavili’ye göre, yıkım yapmayan idareciler hakkında görevi kötüye kullanmak veya savsaklamaktan 3 yıla kadar hapis cezasıyla dava açılabiliyor.

Siluete etki eden kısımların yıkımı için dava açan avukat Gökdemir yıkım yapılmaması durumunda ne yapacağına ilişkin; ‘‘İşlemi yapması gereken bütün idari amirlerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Eğer İdare Mahkemesi’nin kararını 30 gün içerisinde yıkma işlemine başlamazlarsa suç işlemiş olurlar. 31 ve 32. günde yıkılmış bile olsa artık 30 günün dolmasıyla suç yerine gelmiş olur. Bizim elimize karar perşembe günü geldi. Muhtemelen onlara henüz tebliğ edilmedi, bu haftaiçi tebliğ edilir. Tebliğden sonra süre başlar. Biz suç duyurumuzu mutlaka yaparız.’’ dedi.

BAŞBAKAN KÜSTÜ AMA İŞE YARAMADI

Tarihi siluet tartışmalarının başladığı sıralarda “Sahibiyle konuştum. (Mesut Toprak) Tıraşlayın dedim. Ama hiçbir şey yapmadılar. O yüzden çok kırıldım, 5 yıldır konuşmuyorum” diyen Başbakan'ın resti işe yaramadı. Önce izin verip sonra yıkımını isteyen Erdoğan'ın kararı vatandaşın ödemek zorunda kalacağı tazminat bedeline sebep oldu. AKP İstanbul il binasının da sahibi olduğu Astay İnşaat'a geçilen bu kıyakla ilgili Erdoğan'ın küsmekten başka ne yapacağı ise henüz belli değil. (MRE)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com