Bu yıl nevruz nerde kutlanacak?

Bu yıl nevruz nerde kutlanacak?
Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinin mart ayının üçüncü haftasında başlayacağını söyledi.

Koçdemir, “21 Mart’ta bu zamana kadar hep Ankara’da yapılmış olan devletimizin resmi olarak katıldığı Nevruz kutlamaları, 250 civarında yurt dışından gelecek sanatçı ve yine bizim yöremizden Afyon, Bilecik, Kütahya dâhil halk oyunları sanatçılarının katılımıyla bu sene Eskişehir’de yapılacak.” dedi.

Asıl açılışın 23 Mart’ı 24 Mart’a bağlayan gece Atatürk Stadyumu'nda 15-20 bin kişinin katılımıyla yapılacağının altını çizen Vali Koçdemir, şöyle dedi: “Olimpiyat oyunlarında gördüğümüz, ona benzer bir törenle yapılacak. Açılış bir müzikal tadında; ama sahanın her tarafını dolduran, üç boyutlu büyük materyallerle, ileri görüntü tekniği kullanılarak, dans ve diğer sanat faaliyetlerini icra eden 600’e yakın sanatçının katılımıyla gerçekleşecek. Zannediyoruz ki günlerce kendisinden bahsettirecek. Şu anda canlı yayın görüşmelerini yapıyoruz. Bu mümkün olduğu kadar çok sayıda televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınlanacak. Görkemli bir açılış yapacağız."

Kültür Başkentliği çerçevesindeki etkinliklerin dönemsel olacağını ve bu dönemlerde yoğunlaşacağını hatırlatan Koçdemir, “Aynı zamanda UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentiyiz. Türkçe Konuşan Ülkeler UNESCO Milli Komisyonlarının müşterek bir birliği var. O birlikte 2013 yılı için gündeme getirilecek, gündemde tutulacak ve Birleşmiş Milletlere sunulacak iki konudan birisi Nasrettin Hoca olarak tespit edildi. Diğeri de Köroğlu. Nisan ayında Köroğlu ile ilgili UNESCO ile birlikte faaliyetlerimiz olacak.” şeklinde konuştu.

Vali Koçdemir, şöyle konuştu: “7-20 Mayıs döneminde çocuk şenliği yapacağız. Müşterek Türk Dünyası çocuk oyunları, çocukların ortaya koyduğu kültür sanat faaliyetlerini, çocuk tiyatroları, çocuk korolarını Eskişehir’de buluşturacağız. Ramazan’da etkinliklerimiz olacak. Haziran’da Nasrettin Hoca’yı anacağız. 28 Ağustos 2 Eylül arasında Zafer Bayramı, Eskişehir’in kurtuluşu ile beraber yoğun bir etkinlik haftamız olacak. Cumhuriyet’in 90. yılı ve 29 Ekim haftasında da bilimsel çalışmaların sonuçlarının ortaya konduğu, ama aynı zamanda tarihimizi ve kahramanlıklarımızı ön plana çıkaracak etkinlikler olacak. Kasım sonu ve aralık ayının başında da kapanışı yapacağız. Burada bir yılın meyvelerini ortaya koyup, yine açılışta olduğu gibi açık havada büyük 10-20 bin katılımlı bir törenle kapanış yapacağız.”

HERKES İÇİN YEPYENİ UFUKLAR AÇILACAK

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinin bir fırsat olduğunu, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Koçdemir, “Türk kültür mirasının bizim coğrafyamız, ilimizin dışında, hatta Türkiye’nin dışında olan kısmı ile tanışma vaktidir. O mirası içselleştirme vaktidir, o mirasa katkıda bulunma vaktidir. Pek çok imkânın olacağı bir vakittir. Biz Yunus Emre’nin şehriyiz. Yunus Emre diyor ki: Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Bu yıl Eskişehir’de biz hem kültür mirasımızla, atalarımızla tanış olacağız, hem de büyük Türk coğrafyasında yaşayan kardeşlerimizle tanış olacağız. Bu hem onların işlerini, hem bizim işlerimizi pek çok açıdan kolaylaştıracaktır. Yeni ekonomik potansiyeller keşfedilecektir. Yeni kültürel birliktelikler ortaya çıkacaktır. Çok farklı ufuklar açılacaktır, çok farklı ilhamlar; esin kaynakları ortaya çıkacaktır. Yazarlarımıza, fotoğrafçılarımıza yepyeni boyutlar açılacaktır. Bunu kullanalım.” şeklinde konuştu. (VİK)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com