Bu yıldız geleceğe ışık tutuyor

Bu yıldız geleceğe ışık tutuyor
Gökbilimciler çok nadir bir 'emekli' yıldız keşfetti. Uzmanlar bu yıldızın bizim geleceğimize ışık tutabileceğini belirtiyor.
Avrupa Uzay Ajansı'nın Herschel uzay teleskobu çok çarpıcı bir ölü yıldızı görüntülemeyi başardı. Uzmanlara göre bu yıldızın görüntüsü, bundan milyarlarca yıl sonra Güneş'in alacağı durumla aynı. 
 
Gökbilimcilere göre Kappa Coronae Borealis (? CrB) adı verilen yıldız Güneş'ten bir miktar büyük. Kappa Coronae Borealis'in ağırlığı ise 1.5 güneş kütlesi kadar ve küçük dev evresine girmiş durumda. 
 
Uzmanlar yaklaşık 100 ışık yılı uzaklıkta olan Kappa Coronae Borealis'in 2.5 yaşında olduğunu düşünüyor. Bulunan bu "emekli" yıldızı bir gaz bulutu sarmış durumda ve yıldız bir gezegen sistemi barındırıyor. 
 
Astroitler, gezegenler ve bir güneş sisteminin diğer bileşenleri küçük alt evrede boyunca yaşayabilir ama şimdiye kadar gözlemlenemedi ve araştırmaları mümkün olmadı. Hershel uzay teleskobu uzak kızıl öte ışınlar kullanarak bu yıldızı keşfetti.
 
Gökbilimciler Kappa Coronae Borealis'in çevresini saran parlak emisyonu çözmeye çalışıyor. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayımlanan keşfi değerlendiren Institute de Planétologie et d’Astrophysique de Grenoble'dan Amy Bonsor "İlk kez toz halkası ile sarılmış ve çevresinde bir veya daha fazla gezegen olan bir "emekli" yıldız bulduk" dedi. 
 
Bonsor "Bu halka bozulmaya uğramadan yıldızın tüm hayatı boyunca yaşayabilir. Bizim Güneş Sistemi'nden çok farklı" dedi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com