Bucak ve Kaya ifade verdi

Bucak ve Kaya ifade verdi
"Sürgündeki Kürt Parlamentosu'' ile ''Kürdistan Ulusal Kongresi''nin oluşumunda yer alan 31 kişinin "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan yargılandıkları davada haklarında verilen "tutuklanmama güvencesi"nin ardından Türkiye'ye dönen Yusuf Serhat Bu

ANKARA (AA) - "Sürgündeki Kürt Parlamentosu'' ile ''Kürdistan Ulusal Kongresi''nin oluşumunda yer alan 31 kişinin "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan yargılandıkları davada haklarında verilen "tutuklanmama güvencesi"nin ardından Türkiye'ye dönen Yusuf Serhat Bucak ve Şerafettin Kaya, davayı gören Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde ifade verdi. 

Kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) üyeleri Yusuf Serhat Bucak ve Şerafettin Kaya, avukatlarıyla Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Bucak, "Sürgündeki Kürt Parlamentosu 1995'te Lahey'de kuruldu, üyesiydim. Bağımsız bir Kürt şahsiyeti olarak parlamentoya üye oldum. 14 Mayıs 1999'da istifa ettim. Herhangi bir kurumunda görev almadım. Gizli kapaklı bir eylem ya da faaliyetim olmadı" diye konuştu.

Bucak, Mahkeme Başkanı Bahattin Özbaş'ın, "Bu örgüt Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye yönelik faaliyetle suçlanıyor. Böyle bir faaliyet var mıydı" sorusu üzerine "Benim değil, hiç kimsenin böyle bir amacı yoktu" yanıtını verdi.

Kaya da "Sürgündeki Kürt Parlamentosu"nun üyesi olduğunu, parlamento kendisini feshedene kadar da üyeliğinin sürdüğünü anlatarak yasa dışı hiçbir faaliyette bulunmadığını ileri sürdü.

Bucak ve Kaya, savunmalarının ardından adliyeden ayrıldı.

Yusuf Serhat Bucak, adliyede gazetecilere yaptığı açıklamada buruk bir sevinç yaşadığını ifade ederek "22 yıl sonra ülkeme döndüm. Tabii çok sevinçliyim. Ancak bir sürü arkadaşımı, annemi, dostumu da kaybettim. Onun için pek sevinçli değilim. Ama mutluyum. Türkiye'de güzel şeyler olacak, Türkiye'de barış olacak. Bunun çaresi yok" diye konuştu.

"Barış sürecine nasıl katkıda bulunabileceği konusunda sağına soluna bakacağını" ifade eden Bucak, "Barış sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Biraz dalgalı gidiyor. Hem bu süreç içinde iyi şeyler olabilir hem de kötü şeyler olabilir. Adım atılmıyor. Tamam Kürt halkının, Kürt kimliğinin inkarı ortadan kalktı ama öbür taraftan bir kültür kolonyalizmi var. Bunların hallolması lazım ama umutluyum."

-"Onların topraklarını öpeceğim"-

Bucak, gazetecilerin "Türkiye'ye karşı en büyük özleminiz nedir" sorusu üzerine, "Benim kardeşlerimin hiçbirisi yok, hepsinin mezarlarını ziyaret edeceğim. Onların topraklarını öpeceğim. Annemin mezarını ziyaret edeceğim. Annem 2004 yılında vefat etti. Annem hep diyordu ki: 'Evladım beni sen mezara indireceksin.' Maalesef bu rejim annemi mezara indirmeme bile müsaade etmedi" dedi.

Şerafettin Kaya da "Memleketimi çok özledim. Ülkeme geldim, halkımla kaynaşacağım. Diyarbakır'ı ziyaret edeceğim, Muş'a, Tatvan'a gideceğim. Özlemimi böyle gidereceğim" ifadesini kullandı.

Bu arada HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, Bucak ve Kaya'nın partilerinin yarınki Meclis grup toplantısına katılacağını bildirdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com