Buğday hasadı başladı

Buğday hasadı başladı
Bilecik'in en büyük ovalarından olan Yeniköy ovasında buğday hasadı başladı.

 Bilecik'te buğday hasadı başladı.
Bilecik'in en büyük ovalarından olan Yeniköy ovasında buğday hasadı başladı. Yeniköy Muhtarlığı'nın anlaştığı biçerdöverler tarlalarda ekinleri biçmeye başlarken, Bilecik'te Toprak Mahsulleri Ofisi olmadığı için buğdayını ucuza satmak zorunda kalan çiftçiler şikayetçi. Yeniköy Muhtarı Bahattin Kaygısız, yağışların bol olması sayesinde bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu söyledi. Yeniköy ovasında 10 bin dönümlük bir arazide buğday ekildiğini belirten Kaygısız, en büyük sıkıntılarının Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Bilecik'te alım merkezi açmakta gecikmesi olduğunu ifade ederek, 'Aldığımız bilgiye göre Toprak Mahsulleri Ofisi 13 Temmuz'da Bilecik'te alım merkezi açacakmış. Ama bizim hasat mevsimimiz başladı ve buğdaylar biçiliyor. Vatandaş buğdayları ya depolamak ya da ucuz fiyata tüccara vermek mecburiyetinde kalıyor. Bu bizim için büyük sıkıntı' dedi.
Verimin yüksek olması sebebiyle saman balyalarının tarlada kaldığını da hatırlatan Muhtar Bahattin Kaygısız, 'Bu yıl bereketli bir yıl olduğu için her yerde balya bol. Samana alıcısı çıkmıyor. Dolayısıyla balyalar tarlada kalıyor. Çünkü balyayı 80 kuruştan yapıyorlar. Bazı vatandaşlar alıcı çıkmayacak diye balya bile yaptırmıyor' şeklinde konuştu.
Müstahsil Özay Ordu da aynı sıkıntıdan yakındı. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin buğday fiyatını 50 kuruş olarak açıklamasına rağmen piyasada 38 kuruş ile 41 kuruş arasında alıcı bulduğunu belirten Ordu, buğdayı saklayacak yeri olmayanların mecburen ucuz fiyata satmak zorunda kaldığını ve zarar ettiğini söyledi.
Sabah saat 9.00 sularında çalışmaya başlayan biçerdöverler gece saat 01.00'e kadar ekin biçiyor. Biçerdöverler ekinin dönümünü 8 TL'den biçerken, balya makineleri ise balyanın tanesini 80 kuruştan yapıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com