"Bugün bazı virüslere karşı antibiyotik bulunmamaktadır"

"Bugün bazı virüslere karşı antibiyotik bulunmamaktadır"
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü tarafından düzenlenen “Nereden Çıktı Bu Hastalık” konulu konferans yapıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü tarafından düzenlenen “Nereden Çıktı Bu Hastalık” konulu konferans yapıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda konuşan ESOGÜ Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Özgüneş, bulunan en eski mumyaların veya 5000 yıldır buzlar arasında korunmuş cesetlerin incelemelerinde bulunan mikroorganizmaların bazılarının bugünküyle aynı bazılarının ise değişikliğe uğramış olduğunu belirterek, Mikroorganizmalar çeşitli yollardan insan vücuduna girebilmektedir.
İnfeksiyon döngüsünde bir virüsün belirli bir ortamdayken önce hayvan vücuduna, sonra aynı ortamda bulunan insan vücuduna geçmektedir. Bu döngüyü önlemenin en iyi yolu insan vücuduna girmesini engellemek veya aşı yoluyla bağışıklık kazanılmasını sağlamaktır. 1973 yılından günümüze kadar 200'e yakın yeni mikroorganizma ortaya çıkmıştır. Bu yeni mikroorganizmaların bazen aynı mikroorganizmanın farklı bir canlıya geçmesi yoluyla bazen de değişim geçirmesi yoluyla gerçekleşmektedir. Bunun sebepleri arasında doğadaki ekolojik değişiklikler, bitki ve hayvan florasındaki değişiklikler, sulak alanların kuruması, otlakların tarla olarak kullanılması, ormanların kesilmesi ve iklim değişikliklerini gösterebiliriz. Yayılmasıda demografik davranış değişiklikleri (göçler), seyahatlar esnasında taşınması, piercing, dövme ve uyuşturucu gibi nedenlere dayanır' dedi.
Türkiye için örnek veren Prof. Dr. İlhan Özgüneş, domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün ülkemize uçak yolculuğu sonunda havaalanlarından girdiğini belirterek, 'Antalya'da tatil yapan değişik ülkelerden turistlerin bir hafta içinde hepsinin aynı hastalığa yakalanmasının sebebi otele buz satan bir fabrikadan yayılan bir mikroorganizma olması olayını örnek verdi. İlk Antibiyotiğin 1940'lı yıllarda kullanıldığını vurgulayan Özgüneş, “Günümüze kadar bazı mikroorganizmalar antibiyotiklere bağışıklık kazandı.
Bugün bazı virüslere karşı antibiyotik bulunmamaktadır” diye konuştu. Ebola, Sars, Lejyoner hastalığı, domuz gribi, kuş gribi ve Batı Nil Ateşi gibi virüslerin ise yeni virüsler olduğunu veya zamanla değişikliğe uğrayan virüsler olduğunu kaydeden Özgüneş, yeni virüslere karşı ne yapılmalı sorusuna ise 'Öncelikle sorunun ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını tespit etmek gerekmektedir. Sonrasında etkili olduğu grupları ve riskin ne olduğunu tespit etmek gerekir” dedi. Mikroorganizmalarında içinde yaşadığımız dünyanın birer parçası olduğunu ve olmaya devam edeceklerini söyleyen İlhan Özgüneş, onlara karşı korunma yollarının da araştırılmaya devam edileceğini' sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com