Bulgaristan parlamentosu ülkede gerginliği kışkırtanları kınadı

Bulgaristan parlamentosu ülkede gerginliği kışkırtanları kınadı
Parlamentoda kabul edilen bildiride, son dönemde özellikle Müslümanların ibadet yerlerine yapılan saldırılar hatırlatıldı

SOFYA (AA) – Bulgaristan parlamentosu, son dönemde ülkede giderek artan etnik, dini ve siyasi temelli gerginliği kışkırtan çevreleri kınadı.

Parlamento Başkanı Mihail Mikov’un hazırladığı bildiride, ülkedeki her türlü aşırı eylem ve vandalizme karşı çıkıldı. Bildiride, faşist ideolojileri temsil eden tarihi kişilikleri haklı çıkarma girişimlerinin tümü "kabul edilemez" olarak nitelendirildi.

Bulgaristan’da son dönemde Müslümanların ibadet yerlerine yönelik saldırı girişimlerinin, yabancı düşmanlığı içeren söylem ve eylemlerin paralelinde ortaya çıktığının anımsatıldığı bildiride, tüm siyasi güçlere çağrıda bulunuldu ve ülkede nefret ve gerginlik yaratmamaları, milli birlik ve beraberliği korumaları istendi. 

Bildiride ayrıca, Bulgaristan’ın Osmanlı Devleti’nden bağımsızlık mücadelesinin sembolü olan ve ülkenin en büyük ulusal kahramanı olarak gösterilen Vasil Levski’nin bugün anılan ölümünün 141'inci yıl dönümü dolayısıyla yapılacak etkinlikler kapsamında, siyasi çevrelerin dar parti çıkarları uğuruna girişimlerde bulunmamaları uyarısı yapıldı.

Bildiri, 240 sandalyeli parlamentoda 113 milletvekilinin oyu ile kabul edildi.

Başbakan Plamen Oreşarski'nin koalisyon hükümetini destekleyen Bulgaristan Sosyalist Partisi ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi bildiriye destek verdi. Ana muhalefet konumundaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi ile aşırı milliyetçi ATAKA (Atak) Partisi milletvekilleri aleyhte veya çekimser oy kullandı.

Bulgaristan’da son dönemde artan ırkçı eylemlerde son olarak Filibe şehrindeki Cumaya Camisi, fanatik futbol taraftarlarınca taşlanmış ve camları kırılmıştı.

Ayrıca parlamentoda temsili olmayan Bulgaristan Milli Birliği (BNS) adlı faşist görüşlü marjinal bir siyasi örgüt, ülkedeki ırkçı dazlakları seferberliğe çağırmış, başkent Sofya’nın merkezinde meşaleli yürüyüş yapmaya çalışmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com