Bulgaristan-Türkiye ilişkileri

Bulgaristan-Türkiye ilişkileri
TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır:

SOFYA (AA) – Bulgaristan’a resmi ziyaretini sürdüren TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, “Bulgaristan’daki soydaşlarımızı Türkiye ile Bulgaristan arasında bir dostluk köprüsü olarak görüyoruz” dedi.

Bozkır, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan'daki temas ve incelemelerini değerlendirdi. Bulgaristan’ı gerçek bir dost ülke olarak gördüğünü, burada görüştüğü yetkililerle verimli bir diyalog içinde olduğunu vurgulayan Bozkır, bu ülkede yaşayan Türk soydaşların bir dostluk köprüsü vazifesi gördüklerini belirtti.

Türkiye’nin Bulgaristan ile NATO bünyesinde yan yana olmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Bozkır, “NATO ve Avrupa Birliği’nin güvenliği için Bulgaristan ile birlikte hareket etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye, Bulgaristan’ın NATO üyeliği için en ciddi desteği veren ülkelerden biridir” diye konuştu.

Bozkır, ziyaretinin ilk gününde, Bulgaristan Ulusal Kütüphanesi’nde bulunan Osmanlı dönemine ait değerli yazılı eserleri gördüğünü, Parlamentonun Bulgaristan–Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ruşen Rıza ile bir araya geldiğini ve Sofya’daki Banya Başı Camisi’ni ziyaret ettiğini anlattı.

-Irkçı ATAKA Partisi’ne yanıt-

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, ayrıca mevkidaşı olan Bulgaristan Parlamentosu Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Yanaki Stoilov ile yaptığı görüşme sırasında, Parlamentoda grubu olan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA Partisi milletvekillerinin Türkiye karşıtı gösteri yapmaya çalıştıklarını anımsattı.

Oturum salonunda Türkiye’den birtakım maddi ve manevi tazminat  iddiası ve talebinde bulunan ATAKA milletvekillerinin eylemini sabırla izlediğini açıklayan Bozkır, şunları kaydetti:

“Maalesef bu tip olaylar son zamanlarda devam ediyor. Bundan Türkiye olarak tabii ki üzüntü duyuyoruz. Bu tip olayların tekerrür etmemesi için Bulgar yetkililerinin almakta oldukları tedbirlerini dikkatle izliyoruz ve takdirle karşılıyoruz. Bizim için (önemli olan) münferit grupların değil, muhatabımız olan hükümetin, siyasi liderlerin, partilerin tavrıdır. Bu tavırlarda herhangi bir Türkiye  aleyhtarı görüntü gözlemlemediğimiz için bu olayların devam edemeyeceğinden, ilişkilerimize zarar vermeyeceğinden güvenimiz tamdır.”

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com