Bulgaristan-Türkiye sınırına tel örgü

Bulgaristan-Türkiye sınırına tel örgü
Savunma Bakanı Naydenov, 30 kilometrelik tel örgü engelinin inşaatının hızlandırılmasını isteyeceğini açıkladı

SOFYA (AA) - Bulgarstan Savunma Bakanı Angel Naydenov, “Bulgarisan’a doğru sığınmacı akını ile ilgili elime geçen yetkili kişi analizlere dayanarak Bulgaristan-Türkiye sınırındaki (30 kilometrelik) tel örgü engellerin inşaatının hızlandırılmasını talep edeceğim” dedi.

Naydenov, Savunma Bakanlığı’nın üst düzey yönetimi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında devam eden engel inşaat çalışmaları ile ilgili son durumu değerlendirdi. İstihbarat analizlerinden Afganistan’dan mülteci akımının artamsasının beklenebileceğini ifade eden Naydenov, “Havanın ısınması ile birlikte Türkiye üzerinden gelen mülteci akınını artması da beklenebilir” dedi.

Tel örgü inşatı projesinde kullanılacak 600 kilometre uzunluğundaki dikenli, kesici uçlu telin Bulgaristan’da var olan tek üreticiden alınacağını belirten Naydenov, “Çalışmalar ile ilgili herhangi bir endişem yok. Bu projeye, gösterilen ilgi nedeniyle belki bakanlığımızın en çok maliye denetimi görecek projesi olacak” diye konuştu.

Ağırlıklı olarak Bulgaristan Savunma Bakanlığı uzman ve personelinin kullanıldığı projenin çok kısa zaman dilimi içerisine sığdırılması şart olduğuna vurgu yapan Naydenov, projeyle ilgili İçişleri Bakanlığı ile işbirliği yapıldığını, hazırlılık ve altyapı çalışmalarının bir ayda tamamlandığını anımsattı.

Savunma Bakanı Yardımcısı İvan İvanov da proje konusunda Yunanistan-Türkiye sınırında kurulan benzer engel tesislerin ziyaret edildiğini kaydetti. Yunan makamların düz bir alanda, 11 kilometrelik bir güzergahta yapılan 4,6 milyon avro bedelindeki tel örgü engelinin inşaat çalışmalarını, 8 ayda tamamlandıklarını belirten İvanov, “Biz, son derece zor bir arazide aynı paraya 30 kilometrelik etkin engel kuracağız” dedi.

Kara Kuvvetleri Komutanı General Neyko Nenov da 19 Şubat itibarıyla şantiye malzeme ikmalinin yapıldığını, 80 askeri personelin çalıştırıldığını ve 40 inşaat makinasının getirildiğini söyledi.

Projenin 60 günde tamamlanması bekleniyor. 

Bu arada Bulgaristan Parlamentosunda anamuhalefet konumundaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar Partisi’nin (GERB), projeye ayrılan bütçenin kullanımı konusunda Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağı açıklandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com