Bulgaristan'da aşırı sağ ATAKA Partisi'nden hükümete ültimatom

Bulgaristanda aşırı sağ ATAKA Partisinden hükümete ültimatom
ATAKA lideri Siderov, hükümete verdiği kritik desteğin devamı için şartlar koştu

SOFYA (AA) - Bulgaristan'da Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin (HÖH) oluşturduğu koalisyon hükümetini destekleyen aşırı sağ çizgideki ATAKA Partisi, hükümete yönelik desteğinin devamı konusunda şartlar koştu.

ATAKA lideri Volen Siderov, parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 şartının yerine getirilmemesi halinde hükümette kalıp kalmama konusunda tekrar karar vereceklerini söyledi.

Volen Siderov, mevcut hükümeti desteklemeye devam etmeleri için ilaç ve ders kitaplarıyla ilgili vergilendirmede yapılacak değişikliklerin yanı sıra ülkedeki Türkleri ve Bulgaristan-Türkiye ilişkilerini yakından ilgilendiren şartlar da koştu.

Siderov’un gazetecilerin önünde sıraladığı şartlar arasında "devlet televizyonundaki 10 dakikalık Türkçe haber bülteninin kaldırılması, Balkan Savaşları sırasında Türkiye’den göç eden Bulgarların mal varlıklarının tazmin konusunun gündeme getirilmesi, komünist dönemde ülkedeki Türklere karşı uygulanan soykırımı kınayan ve 2012 yılında parlamentoda kabul edilen deklarasyonun iptal edilmesi, Osmanlı döneminde Bulgarlara soykırım yapıldığı iddialarının tanınması" da bulunuyor.

"Bu isteklerimiz kabul edilmezse çıkaracağımız sonuçlar bu kabine ve parlamentodaki dağılım için hoş olmayacak" diyen Siderov, şartların kabul edilmemesi halinde parlamentoda kalıp kalmayacaklarına karar vereceklerini kaydetti.

Daha önce de ana muhalefet partisi Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB), ATAKA’nın hükümete desteğini çekmesi ve meclisi terk etmesi durumunda kendi parti gruplarının "parlamentoda yaşanan ıstırabı sonlandırmak için" parlamentoyu terk edeceklerini açıklamıştı.

Bulgaristan parlamentosunda dört siyasi grup ve üç bağımsız milletvekili bulunuyor. Son dağılıma göre, ana muhalefet GERB'in 94, hükümetin büyük ortağı BSP'nin 84, diğer hükümet üyesi HÖH'ün 36, aşırı milliyetçi ATAKA partisinin de 23 milletvekili bulunuyor.

240 sandalyeli parlamentoda hükümeti oluşturan BSP ve HÖH, toplam 120 milletvekili ile çoğunluğu sağlayamıyor. Hükümete çoğunluk için gereken "bir sandalyelik" desteği ATAKA Partisi sağlıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com