Bulgaristan'da Kırcaali'nin Kırım'a benzetilmesi tartışmalara yol açtı

Bulgaristanda Kırcaalinin Kırıma benzetilmesi tartışmalara yol açtı
Hükümet ortağı Bulgaristan Sosyalist Partisi lideri Stanişev, "(Türklerin yoğun olarak yaşadığı) Kırcaali’de de referandum yapılırsa" sorusunu gündeme getirince muhalefet partisi GERB, Stanişev’in soruşturulması talebinde bulundu

SOFYA (AA) – Bulgaristan’da koalisyon hükümetinin ortaklarından Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev’in Kırım’ı Bulgaristan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali bölgesindeki durum ile ilişkilendiren açıklaması, ülkede yoğun siyasi tartışmalara yol açtı.

Eski başbakanlardan, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu'nda temsil edilen Avrupa Sosyalistler Partisi'nin (PES) lideri olan Stanişev, bir röportajda, Kırım’daki referandumla alakalı olarak, "Hayali bir tabloyu düşünelim. Eğer Bulgaristan’daki Türkler, Hak ve Özgürlükler Hareketi gibi ulusal anlamda sorumlu bir parti tarafından değil de yurt dışından başka bir merkezden yönetilirse ve benzer bir konuda Kırcaali bölgesi ile ilgili referandum yapılırsa biz bunun sonuçlarını düşünüyor muyuz?" ifadesini kullandı.

Ukrayna doğumlu olan ve gençlik yıllarını bu ülkede geçirmiş eski Başbakan Stanişev’in bu sorusu, önce ana muhalefet konumundaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinden tepki gördü.

GERB, Devlet Milli Güvenlik Ajansı'nın (DANS) Stanişev’in açıklamalarını soruşturmasını talep etti. GERB lideri Boyko Borisov, "Bulgaristan'da geçmişte (Türk ve Müslümanlara karşı) asimilasyon kampanyasını uygulayan BSP lideri Stanişev, Bulgaristan vatandaşların en büyük korkuları ile oynuyor" dedi.

Başbakan Plamen Oreşarski hükümetini BSP ile kuran koalisyonun diğer ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) de Stanişev'in sözlerine tepki gösterdi.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH'ün lideri Lütvi Mestan, parlamentoda yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da Kırım'daki gibi bir referandum yapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını ifade ederken, "bunun için hiçbir ön koşul bulunmadığını" söyledi.

Stanişev’in ilişkilendirmeye çalıştığı Kırım ile Kırcaali bölgesindeki halkların arasında kıyaslanabilecek "en ufak duygusal belirtiler bile olmadığı" görüşünü savunan Mestan, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı (Rosen Plevneliev) dahil olmak üzere tüm siyasi liderleri, konuşmalarında gerekçelere dayanmayan açıklamalar yapmaktan uzak durmaya çağırıyorum. 'Bulgaristan’da acaba neler olabilir' yönünde varsayımlar ortaya atmasınlar çünkü Bulgaristan’da böyle referandumlar için ön koşullar bile yoktur." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com