Bulgaristan’da Meriç nehri taştı, köyler su altında kaldı

Bulgaristan’da Meriç nehri taştı, köyler su altında kaldı
Bulgaristan'ın Harmanlı bölgesindeki İvanova barajının duvarlarının yıkılması soncu 3 köy sular altında kaldı.

Köylerde en az 3 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, Meriç nehrinin taşan suları, akşam saatlerine doğru, Türk sınırındaki Svilengrad kasabasının kenar mahallesine kadar ulaştı.

Bulgaristan'ın Harmanlı ile Lübimest arasındaki 3 köy, taşkın nedeniyle sular altında kaldı. Sular, köydeki bazı evlerin çatılarına kadar ulaşırken araçlar sürüklendi, hayvanları telef oldu. Su baskını nedeniyle 3 kişinin yaşamını yitirdiği köylerde, taşkının sabah saatlerinde olması ise büyük bir faciayı önledi.

BU HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Bölgeye Savunma Bakanlığı'na bağlı çok sayıda askeri birlik, kurtarma çalışmaları için sevk edildi. Helikopter desteği ile yapılan kurtarma çalışmalarında mahsur kalanlar kurtarıldı. Taşkın, Meriç Nehri'nin geçtiği Harmanlı kenti ile Svilengrad kasabasını da tehdit ediyor. Taşkın suları Svilengrad'ın kenar mahallerine kadar ulaştı. Kurtarma ekipleri taşkının önlenmesi için sedde kenarlarına kum torbaları ile önlem alıyorlar. Türkiye'ye 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve 10 bin kişinin yaşadığı Svilengrad halkı, nehir yatağının kenarlarına akın ederek çalışmalara destek verdi.

Kapıkule Gümrük Kapısı'nın karşısındaki Kaptan Andreova Gümrük Kapısı'nın hemen çıkışındaki uluslararası yol da su altında kaldı. Ana yol üzerinden biriken yaklaşık yarım metrelik su nedeniyle gümrük kapası araç trafiğine kapatıldı. Bölgeden geçmeye çalışan araçlar ve mahsur kalan yolcular, askeri birlikler tarafından kamyonlarla kurtarıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com