Bulgaristan'da Müslüman din adamlarının yargılanması

Bulgaristanda Müslüman din adamlarının yargılanması
Bulgaristan Müslümanları Yüksek Dini Şurası, 13 din adamı haklarında verilen kararı kınadı

SOFYA (AA) - Bulgaristan Müslümanları Yüksek Dini Şurası (VMS) , 13 Müslüman din adamının, Pazarcık kentinde, "ideolojik propaganda yapma, İslam Vakfı’na üye olma ve dine dayalı nefret yayma" suçlamasıyla yargılanıp ceza almasını kınadı.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nün yayınladığı bildiride, 13 din adamının, yargılandıkları davanın 19 Mart’taki son duruşmasında suçlu bulunmasına tepki gösterildi.

Yüksek Din Şurası üyeleri, din ve ibadet özgürlüğünün ülkedeki temel insan hakları arasında yer aldığını anımsatarak, yargılanarak hüküm giyen din kardeşlerinin hiç bir suç işlemediklerini ve onlara tam destek verdiklerini bildirdiler.

Sanıkların Bulgaristan’daki faaliyetleri ile ilgili iddianamedeki, anayasal düzeni bozdukları gerekçesini asılsız bulan şura, sanıkların iddia edildiği gibi dini temelli nefret yaymadıklarını savundu.

“Aralarında 13 sanığın da yer aldığı Bulgaristan’daki Müslümanlar daima barışçı birer vatandaş olarak toplumun her bir ferdine saygılı davranmıştır” diyen şura, Pazarcık İl Mahkemesi’nin aldığı kararın, Bulgaristan Müslümanlarının dini kurum olarak sahip oldukları otoritesini zedelediğini ifade etti. Şura, anayasanın koruduğu dini özgürlük hakları çerçevesinde vatandaşların bu yöndeki çalışmalarının bir suç unsuru olarak gösterilmesine karşı çıktı.

Bulgaristan’da eski komünist rejiminin ülkedeki Müslüman ve Türklere karşı uyguladığı asimilasyon kampanyasını hatırlatan şura, Pazarcık’taki mahkeme kararlarının bir yandan Müslüman topluluğunun kendi içine kapanmasına, diğer yandan onların topluma doğal entegrasyonunun engellenmesine yol açtığını belirtti. “Bulgaristan tarihinde hangi dine ait olursa olsun, hiç bir din adamı, asla dini inançlarından dolayı toplu bir davada yargılanmamıştır” ifadesini kullanan şura, yetkin, bağımsız ve adil bir dava sonucu beklendiğini bildirdi.

Pazarcık Roman semti dini lideri Ahmed Musa Ahmed, “Dini temelli nefret yaymak, yasadışı İslami örgüte üyelik ve devlet aleyhinde propaganda yapmak” suçlarından bir yıl hapis ve 2500 avro para cezasına çarptırılmıştı.

Davada sanık olan diğer 12 kişi ise “şartlı hapis” ve çeşitli para cezalarına çarptırılmıştı.

Bulgarisan’ın güneybatısındaki çeşitli yerleşim yerlerinde dini görevlerini yapan din adamları, 2010 yılında Devlet Milli Güvenlik Ajansı’nın (DANS) düzenlediği operasyon sırasında göz altına alınmış, evlerinde yapılan aramalarda çeşitli mataryele el konulmuştu.

Olayla ilgili mahkeme 2012 yılının Eylül ayında başlamış ve ilk duruşmalar sırasında ırkçı ve aşırı milliyetçi Bulgar örgüt ve çevreleri gösteriler düzenlemişti.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, 13 din adamı ile ilgili dava gerekçeleri konusunda defalarca eleştiri getirerek, böyle bir davanın ülkede yapay bir gerginlik yarattığını önemle vurgulamıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com