Bulgaristan'da Müslümanlara ait vakıf mallarının iadesi

Bulgaristanda Müslümanlara ait vakıf mallarının iadesi
Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Gökçe: “Filibe’deki olayların ikili ilişkilerimize gölge düşürmesine izin veremeyiz”

SOFYA (AA) – Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Bulgaristan’ın Filibe şehrinde Müslümanlara ait vakıf mallarının iadesiyle ilgili dün görülen dava sırasında düzenlenen gösteriye ilişkin, “Filibe’deki olayların ikili ilişkilerimize gölge düşürmesine izin veremeyiz” dedi.

Bulgaristan Ulusal Radyosu’na konuşan Büyükelçi Gökçe, Türkiye’nin olayları üzüntüyle takip ettiğini, Bulgar makamlarının müdahalesi sonucu sorunun büyümesinin önlendiğini belirtti.

Filibe'deki dünkü olayların "derin kaygı, üzüntü ve endişe uyandırdığını" ifade eden Gökçe, "Çünkü orada çok sayıda Türk vatandaşı da vardı. Olaylar kontrol altına alınmasaydı, endişe verici şeyler de olabilirdi. İkili ilişkilerimizin boyutları, sadece bu konularla sınırlandırılacak boyutta değil. Olayların ikili ilişkilerimize gölge düşürmesine izin veremeyiz” diye konuştu.

 

- Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden tepki

 

Hükümet ortağı olan, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) de ırkçı futbol taraftarlarının Filibe şehir merkezini savaş alanına çeviren eylemini kınadı.

HÖH basın merkezinden yapılan açıklamada, saldırganların Filibe merkezinde bulunan Cuma Camisi’nin taşlanması ve camlarının kırılmasına sert tepki gösterdi. "Eylemlerin önceden planlanmamış, kendiliğinden gelişen bir şekilde" olmadığı ifade edilen açıklamada, eylemlerin Karlovo ve Filibe belediye başkanlarının işbirliğiyle gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, “Bulgaristan’da toplumsal barış, siyasi desteğe ihtiyaç duyuyor. Etnik ve dini barışa karşı yapılan eylemlerin, yapay değil gerçek bir özenle ele alınmasına ihtiyaç var. Arkasında karanlık güçlerin durduğu bu eylemin amacı, etnik bunalım yaratarak hükümeti devirmekti” ifadelerine yer verildi.

HÖH, eylemcileri kışkırtanların kimliklerinin belirlenmesi ve cezalandırılması için gerekli soruşturmanın bir an önce sonuçlandırılmasını istedi.

Bulgaristan Başmüftülüğü'nün, vakıf mallarının iadesi için ülkenin çeşitli şehirlerinde başlattığı hukuk mücadelesi çerçevesinde Filibe'nin Karlovo ilçesinde bulunan Kurşun Camisi davasının dünkü duruşması öncesinde çeşitli milliyetçi gruplar, mahkeme binası önünde eylem yapmıştı. Bulgaristan Futbol Taraftarları Birliği üyeleri ve bazı milliyetçi örgütlerin şiddet içeren gösterisinde 120 kişi gözaltına alınmış, bir polis ve bazı göstericiler yaralanmıştı.

Mahkeme binasının önünden Filibe'nin merkezindeki Cuma Camisi olarak da bilinen Murad Hüdavendigar Camisi'ne yürüyen göstericiler, camiye taş, sis ve ses bombalarıyla saldırmıştı. Şiddet olayları Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü ve İçişleri Bakanlığı tarafından kınanmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com