Bulgaristan'da seçim kanunu ile ilgili referandum talebi

Bulgaristanda seçim kanunu ile ilgili referandum talebi
Bulgaristan’da hükümet karşıtı eylemlerini sürdüren protestocular, yeni kabul edilen seçim kanunu için referandumu talep eden 560 bin imza topladı

SOFYA (AA) – Başkent Sofya’da bugün düzenlenen gösteride aylardır hükümet karşıtı eylemler düzenleyen çevreler, 560 bin imza toplayarak, yeni kabul edilen seçim kanunu için reform yapılması talebi ile referandum başvurusunda bulundular.

Ülkenin en eski akademik kurumu Sveti Kliment Ohridski Üniversitesinin önünde toplanan göstericiler, parlamentoya doğru yürüyüş yaparak referandum talebi için topladıkları imzaları parlamento bürosuna teslim ettiler. 

Parlamento binası önünde bir süre slogan atan göstericiler, toplanan imzaların geçerliliği konusunda eleştiri getiren Parlamento Başkan Yardımcısı Maya Manolova’ya hitaben üzerinde, “Gel, Maya, imzalarımızı tek tek say. Tamamı geçerlidir” yazılı pankart açtılar.

Üniversite öğretim görevlilerinden Tarih Profesörü Georgi Bliznaşki, toplanan imzaların yasallığını tartışmaya çalışan iktidar yanlısı milletvekillerinin tavrını eleştirdi. Prof. Bliznaşki, “Parlamento çevresindeki demir, güvenlik engellerinin ve güvenlik görevlilerin dışarısına çıkamayan milletvekillerin, topladığımız imzaların yasallığını tartışıyor olmaları açıkçası komiktir. Onların gerçekten gözü kulağı olsaydı, kampanyamızın yasallığını tartışmaya yüzleri olmazdı” dedi.

Bulgaristan vatandaşlarının hükümet karşıtı protestolarını 260 gündür sürdüğünü anımsatan Bliznaşki, Bulgar yasalarına göre referandum talebi için toplanan en az 500 bin imza sonrasında, ilgili konu ya da konular hakkında en geç 3 ay içerisinde referanduma gidilmesinin şart olduğunu belirtti.

Parlamentoya yapılan 560 bin imzalı referandum talebinde, referandumun 25 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimine eşzamanlı olarak gerçekleşmesi talep edildi.

Referandumda halka internet üzerinden elektronik oy kullanma hakkının verilmesi, parti listelerinde adayların arasında da seçim yapılabilmesi ve seçimlere katılımın mecburi olması gibi soruların sorulması önerildi.

Teklif edilen sorular, Başbakan Plamen Oreşarski hükümetine muhalif Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından geçen ay gündeme getirilmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com