Bulgaristan’da suikast bilmecesi

Bulgaristan’da suikast bilmecesi
Bulgaristan’da Türk siyasetçi Ahmed Doğan’a suikast girişiminde bulunan saldırgana 11 yıl hapis istemiyle dava açıldı. HÖH öldürme girişiminin hasır altı edilmek istendiğini belirterek uluslararası soruşturma istedi.

Bulgaristan’da komünist rejimin yıkılmasının ardından demokrasiye geçişte kilit rol oynayan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nin (HÖH) Türk kökenli lideri Ahmed Doğan’a yönelik suikast girişimi siyasi karmaşaya neden oldu.
 
25 yaşındaki saldırgan Oktay Yenimehmedov’un elindeki silahın havalı tabanca olduğu ve yanında 3 mermi bulunduğu açıklandı.
 
Linç girişiminden zor kurtulan saldırganın Sofya’daki ailesine bıraktığı intihar notunda, “Yakında ölebilirim, okulu bitiremediğim için üzgünüm” dediği belirlendi. Ancak Yenimehmedov’un ilk sorgusu sonrasında, ibre saldırgandan yana döndü.
 
Başsavcılık, saldırganın Türk siyasetçiyi öldürme niyetinin olmadığını, tabancadaki mermilerin de ses mermisi olduğunu ve insana zarar veremeyeceğini açıkladı. Yenimehmedov’un bu yüzden holiganizm ve “ölüm tehdidi” suçlarından 11 yıl hapis istemiyle yargılanacağını belirtti.
 
ULUSLARARASI SORUŞTURMA
 
Sabıkası bir hayli kabarık olan Yenimehmedov’un ülkenin önde gelen uyuşturucu mafyalarından Hristo Şirev’in yakın arkadaşı olduğu, kısa bir süre önce başka bir Türk siyasetçi Kasım Dal’ın kongresine de katıldığı belirlendi.
 
Başbakan Boyko Borisov, “Saldırgan ateş etmeyecekti sadece mikrofonu almak istiyordu” diyerek suikastla dalga geçti. Türk karşıtı ATAKA partisi lideri Volen Siderov, saldırının Doğan tarafından planlanmış bir komplo olduğunu öne sürdü.
 
İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’ın Doğan’ı koruyan özel timin neden olaya müdahale etmediği sorusuna, “Saldırganı öldürebilerlerdi ama sakin davrandılar” diye cevap vermesi HÖH’ü çileden çıkardı. Suikastın önemsizleştirilmeye çalışıldığını öne süren HÖH’ün yeni lideri Lütfü Mestan, “Doğan’ın hayatına kastedildi. 10 saat içinde ne değişti. Bu olayın ardındaki siyasi kişiliğin açıklanması şart. Uluslararası soruşturma istiyoruz” açıklamasında bulundu.
 
TRAVMATİK SİLAHLA VURACAKTI
 
Ahmed Doğan’a düzenlenen suikast girişiminde kullanılan silah, havalı tabanca olarak biliniyor. Gaz sıkışması ile mermi atabilen ve 5+1 olmak üzere 6 mermi kapasitesi bulunan silah, yakın mesafaden atış yapıldığında ölümcül olabiliyor. Bu yüzden “Travmatik” silah olarak adlandırılan tabanca sabıka kaydı ve kimlik fotokopisiyle satın alınabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com