Bulgaristan'daki Cuma Camisi'ne yapılan saldırı

Bulgaristandaki Cuma Camisine yapılan saldırı
Bulgaristan Başmüftülüğü, saldırıyı kınadı

SOFYA (AA) - Bulgaristan Başmüftülüğü, Müslümanlara ait vakıf mallarının iade edilmesine karşı Filibe'de düzenenlenen gösteride şehir merkezindeki Cuma Camisi olarak da bilinen Murad Hüdavendigar Camisi’ne göstericiler tarafından yapılan saldırıyı kınadı.

Başmüftülükten yapılan yazılı açıklamada, cuma namazı öncesinde Filibe şehrinde bulunan Cuma Camisi'ne yönelik taş, sis bombaları ve molotofkokteyli ile yapılan saldırının kınandığı belirtildi.

Benzer saldırıların, ülkedeki etnik ve dini barışı tehdit ettiği, Müslümanların kendi içine kapanmasına neden olduğu ifade edilen açıklamada, saldırının aynı zamanda Bulgar demokrasisi için de ciddi tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Bulgaristan Başmüftülüğü'nün, yasalar çerçevesinde 29 vakıf malının iadesi için ülke genelinde 26 dava açtığı hatırlatılan açıklamada, "futbol takımları taraftarlarının mahkemelerin nasıl karar alacağını söylemesinin kabul edilemez olduğu" dile getirildi.

Bu tür saldırı ve baskıların ülkenin yakın geçmişindeki totaliter rejimi hatırlattığı ifade edilen açıklamada, toplumdaki bir kesimin diğer kısmın dini özgürlüklerini kısıtlama girişimlerinin, anayasal hakların çiğnenmesi anlamına geldiğinin altı çizildi.

Daha önce komünist rejim döneminde el konulan çok sayıda vakıf mülkünün iade edildiği ancak şimdiye kadar yerel yönetimlere ait kurumların, mülk iade davalarını siyasi çıkar için kullanmadığı kaydedilen açıklamada, "Hukuk devletlerinde, kolayca manipülasyona tabi tutulabilen kitleler aracılığıyla mahkemeler üzerinde baskı oluşturulması kabul edilmez" ifadesine yer verildi.

Bulgaristan Başmüftülüğü'nün, vakıf mallarının iadesi için ülkenin çeşitli şehirlerinde başlattığı hukuk mücadelesi çerçevesinde Filibe'nin Karlovo ilçesinde bulunan Kurşun Camisi davasının bugünkü duruşması öncesinde çeşitli milliyetçi gruplar, mahkeme binası önünde eylem yapmıştı.

Mahkeme binasının önünden Filibe'nin merkezindeki Cuma Camisi olarak da bilinen Murad Hüdavendigar Camisi'ne yürüyen göstericiler, camiye taş, sis ve ses bombalarıyla saldırmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com