Bulgaristan'daki HÖH liderine yönelik saldırı

Bulgaristandaki HÖH liderine yönelik saldırı
Bulgaristan’da HÖH Liderine karşı saldırı tartışmaları sürüyor

SOFYA (AA) – Bulgristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan'a karşı 19 Ocak 2013’te yapılan silahlı saldırı ile ilgili mahkeme kararlarına tepkiler sürüyor.

Cinayete teşebbüsünten yargılanması istenilen ancak sadece holiganca eylemlerde bulunmaktan hüküm giyen Enimehmedov’un 17 yıl yerine sadece 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılması, siyasi ve adalet çevreleri tarafından farklı tepkilere yol açtı. 

HÖH Lideri Lütvi Mestan'ın ”Bir siyasi liderin muhtemel katili olabilecek bir suçlu serbest bırakılmış bulunuyor. Soru neden? Bu liderin adının Ahmet olduğunu düşünürsek, verilen mesaj daha da tehlikeli olur. Avrupalı bir Bulgaristan’da, bir siyasi liderin başına silah dayadıktan sonra birkaç ay kadar tutuklu kalarak serbest bırakılabilirsin. Bu adalet değil, utanç verici hakarettir” diyerek mahkeme kararını eleştirmesi, adalet çevresinin tepkisine neden oldu.

 

Enimehmedov’un cezasınını kalan kısmını denetimli serbestlik ortamında geçirmesine karar velen Sofya İstfnaf  Mahkemesi ve Bulgaristan Hakimler Birliği (SSB), Lütvi Mestan’ın konuşmasına bildiriyle cevap verdi. SSB’nin bildirisinde, “Parlamento tribünününden kesinlik kazanmamış bir dava ile ilgili adalet sistemin kararlarına yorum yapılması kabul edilemeyecek bir eylemdir” şeklindeki ifadeye yer verildi.

SSB ayrıca demokratik bir devlette devlet organları arasındaki net ayrımın, yasama organları temsilcilerinin adalet organların kararları hakkında fikir belirtme girişimlerinde bulunmamaları gerektiğinin altını çizdi.

Bu arada siyasetçiler ile adalet organları arasındaki tartışmalar sürerken Oktay Enimehmedov, cezaevinden tahliyesinden sonra basına yaptığı ilk açıklamalarında bir siyasi kariyer düşünebileceğini paylaşmıştı.

Mahkeme, Ahmet Doğan’ın bışına silah dayayarak ateş etmeye çalışan üniversite öğrencisi Oktay Enimehmedov’u 3,5 yıl hapis cezasına çarptırlmasının ardından, 13 Mart'ta Sofya İstinaf Mahkemesi mahkümun cezasının kalan kısmını ev hapsinde çekmesine karar vermişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com