Bulgaristan'dan ABD askerine yeşil ışık

Bulgaristandan ABD askerine yeşil ışık
Bulgaristan Savunma Bakanı Naydenov: "ABD ordusunun savaş birimleri Bulgaristan'a konuşlandırılabilir"

SOFYA (AA) – Bulgaristan Savunma Bakanı Angel Naydenov, Kırım'ın tek taraflı olarak Rusya'ya bağlanmasının ABD ordusunun savaş birimlerinin Bulgaristan'a konuşlandırılabileceğini söyledi.

Naydenov, Bulgaristan'ın NATO üyeliğinin 10. yıl dönümü dolayısıyla basına yaptığı açıklamada, ABD’nin Avrupa’daki askeri temsilinin gözden geçirilmesi ve yeni Amerikan üslerin kurulabilmesine ilişkin soruyu yanıtlarken, Bulgaristan’da Amerikan askerlerin konuşlandırılabileceğini belirtti. Naydenov, "Evet, ABD ordusunun savaş birimlerinin Bulgaristan’a konuşlandırılması mümkündür" dedi.

Naydenov, "Sadece ABD değil çünkü tüm NATO üye ülkeleri mevcut planlar ile ilgili fikir üretiyor. NATO’nun çeşitli format, komite ve yapısal birimlerinde, güven artırıcı önlemler paketi düşünülüyor. Kırım ile ilgili olup bitenler aslında çağdaş dünyada, Avrupa’da sınırların gözden geçirilebileceğini, bir ülkenin toprak bütünlüğünün zedelenebileceğini gösteriyor. İlgili yetkinlik ve savunma planlarını ele alan uzmanlar tüm olasılıkları düşünür" diye konuştu.

Bulgaristan’ın NATO üyeliği ile ilgili anlaşmasının da ülkede Amerikan askerlerin yerleştirilmesini öngördüğünü anımsatan Naydenov, "Doğu Avrupa’da kapsamlı yeni üslerin kurulmasından ziyade Amerikan birliklerin Avrupa’dan toplu olarak çekilme kararının gözden geçirilebileceği ABD başkanının açıklamalarından da belli oluyor" ifadesini kullandı.

Naydenov, ABD ile Bulgaristan’a asker konuşlandırılması konusunda şimdilik görüşmeler yapılmadığını ancak gelecekte ülkede ciddi bir Amerikan askeri temsilinin olabileceğini kaydetti.

Bulgar Savunma Bakanı ayrıca, Rus istihbarat uçaklarının Bulgaristan’ın Karadeniz’deki karasularına kritik derecede yaklaştığı uçuşların sıklaştığını belirtti ve bu nedenle son dönemde Bulgaristan hava sahasını koruyan MIG-29’ların defalarca havalanmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com