Bulgaristan'dan elektrik uyarısı

Bulgaristan'dan elektrik uyarısı
Bulgaristan Ekonomi Enerji ve Turizm Bakanlığı elektrik ihracatını durdurdu

Bulgaristan Ekonomi Enerji ve Turizm Bakanlığı ülkenin 21 Ocak 2012 tarihinde saat 01.00'den itibaren her türlü elektrik ihracatını durduracağını bildirdi.

Bakanlığın Basın Merkezi termik santrallere ana kömür kaynağı olan Maritza İztok madenlerinde 5 gündür süren grev dolayısıyla elektrik üretiminde göreceli düşüş kaydedildiğini belirtti. Ülkenin iç tüketici ve sanayi sektörlerin elektrik ihtiyaçların sorunsuz olarak karşılanabilmesi için ihracatın geçici olarak durdurulması şart olduğunu itiraf eden bakanlık, kömür temini normale döndüğünde ihracatın devam edebileceğini kaydetti.

'MİLLİ GÜVENLİK SARSILIYOR'

Bakanlık kaynaklarına göre Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Türkiye ve Makedonya'ya elektrik ihraç ediyor. Ülkedeki termik santraller toplam elektrik üretiminin yüzde 40'ını sağlıyor. Maritza İztok madenlerinde çalışan yaklaşık 3000 işçi, maaşlarına zam yapılması ve çalışma koşulların iyileştirilmesi talebiyle 5 gündür yaptıkları grevlerini sürdürüyorlar. Grev süresince zarar 3 milyon avroya ulaşırken, enerji Bakanı Trayço Traykov, grevin ülkenin milli güvenliğini tehdit ettiğini öne sürdü.

(UGK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com