Buluşmayı PKK mı sızdırdı?

Buluşmayı PKK mı sızdırdı?
Norveç'in başkenti Oslo'da devletin, PKK'nın üç önemli ismiyle yaptığı gizli görüşmenin ses kayıtları internete düştü.

Kaydın dinleme olmadığı, toplantıya katılanlar tarafından kaydedildiği ve PKK tarafından sızdırıldığı görüşü ağır basıyor. Vimeo adlı internet sitesine yüklenen, önce PKK'ya yakınlığı ile bilinen siteler daha sonra yüzlerce site tarafından paylaşılan kayıttaki iddiaya göre, Norveç'in başkenti Oslo'da yapıldığı belirtilen zirvede, koordinatör bir ülke gözlemciliğinde, dönemin Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı, şimdiki MİT Müsteşarı Hakan Fidan, o dönemki MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ile KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, PKK yöneticisi Sabri Ok, Kongra-Gel Başkan Yardımcısı Zübeyir Aydar bir araya geldi. Kayıtta, koordinatör ülke temsilcisinin İngilizce konuşması dikkati çekti.
Kaydın dinleme kaydı olmadığı, toplantıya katılanlar tarafından kaydedildiği ve PKK tarafından sızdırıldığı görüşü ağır basıyor.
Kayıtta, “hükümete yakın isim” olarak gösterilen Fidan'dan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak söz ediliyor. Bu da kaydın, Fidan'ın MİT Müsteşarı olarak atanmadan yapıldığını ya da kayıt doğru değilse, bu şekilde gösterilmeye çalışıldığını ortaya koyuyor.

Öcalan'dan haber var
Kayıtlarda, Güneş olduğu iddia edilen kişi, PKK'nın eylemsizlik kararının seçime ya da bir başka nedene bağlı olmaksızın uzatılması gerektiğini anlatıyor ve Fidan'ın görüşmede bulunmasının hükümetin konuya verdiği önemi gösterdiğini belirtiyor.
Aynı kişi, PKK'nın güvensizliğine sitem ederek, ilerleyen dönemde siyasi iradeye yakın kişilerin de zirvelere katılabileceğini anlatıyor. Fidan olduğu iddia edilen kişi ise İmralı'da Öcalan'la görüşen 3 kişilik heyette bulunduğunu, başbakan tarafından görevlendirildiğini, siyasi riske rağmen zirveye katıldığını anlatıyor.

“Önderlik” ve “Sayın”
PKK'lı Sabri Ok olduğu iddia edilen kişinin, Öcalan'dan gelen mektubun kısalığından şikayet etmesi üzerine, aynı kişi, görüşmedeki atmosferi, Öcalan'ın zihninin nasıl iyi çalıştığını aktarıyor. Öcalan'dan, tarafların “Sayın Öcalan” ve “Önderlik” olarak söz ettiği kayıtta, Güneş olduğu belirtilen kişi, Öcalan'ın yol haritasının elinde olduğunu, müzakere edebileceklerini de belirtiyor.
PKK'lı Mustafa Karasu olduğu iddia edilen kişinin, devletin istemesi halinde, hemen uçağa alıp kendilerini götürebileceği beyanlarına, Güneş olduğu iddia edilen kişi ise hemen  götürülebilecekleri yanıtını veriyor. PKK'lılar ise buna Öcalan'la görüşme sorunu olmadığı yorumunu getiriyor. 

Görüşmede, PKK tarafının eylemsizliğe rağmen yapılanlara yönelik şikayetlerine Güneş olduğu iddia edilen kişi, ordunun planlı operasyonu bulunmadığı yanıtını verirken, aynı kişi, PKK'nın Reşadiye eyleminden, şehirleri bomba ile doldurmasından ve Habur'daki karşılama törenlerinin 2,5 yıllık yürüyen ilişkilerde kırılmaya yol açtığından şikayet ediyor.
Bunun iklimi değiştirdiğini, işleri zorlaştırdığını anlatıyor. “Dağdan iniş” pazarlığının da yapıldığı görüşmede, PKK'lılardan Öcalan'a yönelik mesajlarını yazmaları, ancak İmralı'da Öcalan'ın bunları okuyup yanıt yazarken tutuldukları şartların kötülüğünden dolayı yazıyı kısa tutmaları isteniyor. Aynı kişi, devletin yarattığı, fikir alışverişi olanağından doğru faydalanılması gerektiği mesajı da veriyor. 

YEMEK ARASI VE 6. ZİRVE
Kayıtlarda, görüşmelere yemek arası verildiği belirtiliyor. Yemekten sonraki bölümde ise Fidan olduğu iddia edilen kişi siyasi atmosferi, yapılacakları anlatıyor. Koordinatör ülke temsilcisi de kendilerinin hem Ankara'ya hem dağa gitmeleri, Oslo'daki 6. zirveye hazırlamaları gerektiğini söylüyor.Ortam dinlemesi ile mi yoksa görüşen taraflardan birisinin kayıt altına almasıyla mı elde edildiği belli olmayan ses kaydı kaydı ile ilgili olarak “gerçek olup olmadığı konusunda” da bir açıklama yapılmadı. 

ÖZÜR DİLEDİLER
PKK'ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı ile Dicle Haber Ajansı, kaydın tam metnini yayınladı. Ancak DİHA, sanal saldırı sonucu haberin siteye girdiğini belirterek, haberi geri çekti ve abonelerinden özür diledi. Bunun üzerine Fırat Haber Ajansı da haberini geri çekerek, şu açıklamayı yaptı: “Haber DİHA yetkililerinin, haberin kendilerine ait olmadığı yönündeki uyarısıyla yayından kaldırıldı. Okuyucularımızdan özür dileriz.”

Milliyet
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com