Bulut Fatih Altaylı'ya Yağdırdı!

Bulut Fatih Altaylı'ya Yağdırdı!
Denetim Kurulu- sansür polemiği hız kesmiyor...

Bahadır YILMAZ / elmahaber

Geçtiğimiz hafta sonu Başbakan’ın medya yöneticileri ile bir araya gelişinin ardından özellikle Denetim Kurulu-sansür polemiği alevlenerek sürüyor. Bildiğiniz gibi o kahvaltılı toplantıda Ciner Grubu’ndan Yiğit Bulut gazete ve internet ortamını denetleyecek RTÜK BENZERİ bir üst kurulun gerekliliğinden bahsetmiş ve sonrasında çeşitli kesimlerden tepkiler almıştı.

Bu tepkilerden ilki  kardeş kuruluş gazetenin yayın yönetmeni Fatih Altaylı’dan gelmiş, Altaylı kahvaltı ile ilgili izlenimlerini aktarırken “İleri demokratik bir fikir” başlığı altında ;

“BAŞBAKAN'la gazetecilerin yaptığı sohbette benim kanımı donduran öneri ve soru Yiğit Bulut'tan geldi. Bulut soru sormak için mikrofonu eline aldı ve "RTÜK benzeri bir üst kurulun" tüm medya için kurulmasını önerdi. Gazete ve internet sitelerini denetleyecek bir üst kurul talep etti.
Yiğit Bulut bunu daha önce de önermişti. Ben de "Sansürsüz diye program yapan biri böyle bir şey istememeli" diye kendisine söylemiştim. Yiğit, Başbakan'ın karşısında bu önerisini tekrarlayınca gayri ihtiyari "Yok daha neler" dedim”
şeklinde yazarak Bulut’u açıkça eleştirmişti.

Daha sonra medya sitelerine de taşınan malum polemik Altaylı’nın 29 eylül tarihli Türk Basın Tarihli yazısıyla yeniden alevlendi.

Buna göre Altaylı;

“BASINA "denetim" istenmesi, çok zararlı sonuçlar doğurabilecek bir olaydır. Hiçbir "gerçek" gazeteci böyle bir talepte bulunmaz, bırakın talepte bulunmayı, aklından bile geçirmez.
Türk basın tarihi, ülkeyi yönetenler ile basın arasındaki çekişmelerin tarihidir. ….. Biri hep özgür olmak istemiş, diğeri ise hep kısıtlama getirmekten yana olmuştur. Ancak bugün garip olan, kısıtlamayı ve yasakçı zihniyeti isteyenin "basından" çıkmasıdır. Bunu talep eden herkese, Hıfzı Topuz'un "Türk Basın Tarihi" kitabını tavsiye ediyorum. 227 sayfalık bu kitabı okurlarsa, isteklerindeki "ayıbı" belki idrak ederler.” şeklindeki satırlarıyla sansür isteyenleri dolayısıyla Bulut’u “gerçek gazeteci” olmamakla ithaf etmişti.

Tüm bunların ardından Yiğit Bulut bugünkü köşesinde meseleye yeniden değindi ve “Neden cevap vermiyorum “ diyerek Altaylı’ya ağır bir dille yüklendi, elmahaber o satırları yorumsuz bir biçimde okuyucularına sunuyor ve soruyor sizce kim “gerçek gazeteci”:

Neden cevap vermiyorum?
Bana soruyorlar: Hakkında gazetelerde, internet köşelerinde yazılanlara neden cevap vermiyorsun? Sebebi çok basit; hakkımda yazı yazanlar içinde "cevap vermeye" değecek kalitede bir "gerçek gazeteci" henüz yok! Cevap vermeye değer biri olduğunda cevabı vereceğim, merak etmeyin! Bu arada bir not düşeyim: Ne söylediğimi bilerek çarpıtanlar, orada olduğu halde "hukuk isteğimi" sansür olarak kamuoyu ile paylaşanlar, özel hayatları bir gün "internet sitelerine" düşerse, beni anlarlar... Umarım olmaz ama bir yerde "hukuksuzluk" varsa, herkesi vuracaktır!

HABERTÜRK’TE KOPUŞ YAŞANABİLİR   

Fatih Altaylı ile Yiğit Bulut arasında yaşanan bu gerginliğin Ciner grubuna da yansıdığı konuşuluyor. İddialara göre Fatih Altaylı, Bulut’a olan bu tepkisinden dolayı Habertürk’te yaptığı Teke Tek programını bir süreliğini rafa kaldırdı. Bekir Coşkun’un “kovulmasından” sonra istim üstünde olan Altaylı ile kanalın reytinglerini “dibe” vurduran Yiğit Bulut arasında yaşanan bu gerginlik bakalım bir “kopuş” getirecek mi?..    

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com