Bunlar da AKP'nin 'Paralel Seçmen'leri!..

Bunlar da AKP'nin 'Paralel Seçmen'leri!..
AKP’nin, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yaklaşık 10 bin kişiyi hayali seçmen yaptığı ortaya çıktı. Büyükşehir belediyesinin bilgisayarlarına girilerek bir gecede 504 apartman dairesi yaratıldı

AKP’nin, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yaklaşık 10 bin kişiyi hayali seçmen yaptığı ortaya çıktı. Büyükşehir belediyesinin bilgisayarlarına girilerek bir gecede 504 apartman dairesi yaratıldı


AKP’nin İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yaklaşık 10 bin kişiyi akla hayale gelmeyecek yöntemlerle hayali seçmen yapma çalışmaları ortaya çıktı. Bu iş için AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bilgisayarlarına gece yarısı girilip Sarıyer’e tek tuşla hayali 504 daire eklendiği, Kuran kurslarının ve çok sayıda iş yerinin de konut adresi gibi gösterildiği ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı da soruşturma başlattı.


AKP’nin 30 Mart yerel seçimlerine hile karıştırdığı ve taşıma oy yöntemiyle İstanbul’un en önemli ilçelerinden CHP’li Sarıyer’e yaklaşık 10 bin civarında hayali seçmen taşımaya kalkıştığı resmen belgelendi.


Olayın, AKP’nin bir süre önce CHP’nin seçime girmesini önlemek için YSK’ya itiraz ettiği ve bu yüzden Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında polemiğe neden olan Sarıyer’de yaşanması dikkat çekti.


Hayali binalar eklenmiş
AKP’nin Sarıyer seçimlerine hile karıştırmak için çok sayıda yemek fabrikasının, konteynırların ve işyerinin yanı sıra Ayazağa’daki Kuran Kursları’nın ve camilerin de hayali adres olarak gösterildiği görüldü.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’ndaki bilgisayarlara gece yarısı girilip Sarıyer’e toplam 504 daireden oluşan tam 34 hayali bina eklendiği de anlaşıldı.


Büyükşehir belediyesinin bilgisayarlarına girildi
Bu işlem için Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Harita Müdürlüğü bünyesindeki Numarataj Şefliği’nin bilgisayarları kullanıldı. İstanbul’daki, tüm ilçelerinin Numarataj Birimleri’ne özel şifrelerle giriş yapabilen ve istediği ilçeye konut-adres ekleme yetkisi bulunan Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) sistemine gece yarısı giriş yapıldığı tespit edildi. Yasemin Yenice isimli AKP Büyükşehir Belediyesi çalışanının, 4 Aralık gecesi mesai saati dışında bu sisteme giriş yaparak CHP’li Sarıyer’in sınırlarında bulunan Darüşşafaka Mahallesi’ne toplam 504 daireden oluşan hayali 34 yeni bina eklediği ortaya çıktı.Gerçekte hiç olmayan bu binalar bilgisayar ortamında sanki Darüşşafaka’da gerçekte böyle binalar varmış gibi gösterildi. 1039 bina ve 5057 daire (bağımsız konut) bulunan mahallede, gece yarısı tek tuş darbesiyle bu sayısı 1073 bina ve 5561 daireye çıkarıldı. Yani Büyükşehir Belediyesi’nden özel şifreyle girilen UAVT üzerinden yapılan bu müdahaleyle bir anda Sarıyer’e 34 yeni bina ve 504 daire eklenmiş oldu.


Bu süreçte AKP’de görevli Şanlıurfa doğumlu bir avukatın, İstanbul’un Sultanbeyli, Arnavutköy başta olmak üzere pek çok semtinde çalışan ve kendi aşiretinden olduğu belirtilen çok sayıda işçi hemşerisini gerçek seçmen göstermek için değişik aralıklarla servislerle Sarıyer İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne taşıdığı da ortaya çıktı. Bu işçilerin bazıları; Ayazağa Kuran Kursu’nda ikamet ediyormuş gibi gösterdi, bazıları da ilçedeki yemek fabrikaları ve değişik işyerlerinde kalıyormuş gibi gösterilmek istendi.


3. Boğaz Köprüsü’nde çalışan işçiler seçmen oldu

Öyle ki 3. boğaz köprüsünde çalışan işçilerin bile hayali seçmen yapılmak için İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne taşındığı anlaşıldı. Sadece Ferahevler Mahallesi ve Pınar Mahallesi’ndeki iki ayrı yemek fabrikasında yaklaşık 250 kişinin kaydının yapılmak istendiği ve işyeri sahiplerinin olmayan kişileri kendilerinde çalışıyormuş gibi göstermeye kalkıştıkları anlaşıldı.


Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Sarıyer’e bağlanan Ayazağa’daki Ayazağa Kuran Kursu’nda da 150 civarında kişi gerçekte ikamet ediyormuş gibi gösterildi.


İlçe seçim kurulu başkanı sahte seçmenleri tespit etti
AKP, Ayazağa’daki Kuran Kursları başta olmak üzere ilçe genelinde çok sayıda işyeri ve yemek fabrikasında işçi gibi göstermek istedikleri taşıma seçmenleri, Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Başkanı Nuri Eriçok ile Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Numarataj Şefi Saime Gündü’nün titiz çalışması ortaya çıkardı.


Nüfustan gelen evrakları inceleyen Sarıyer İlçe Seçim Kurulu, yapılan bu beyanların doğru olup olmadığını tespit etmek için Sarıyer Belediyesi Numarataj Birimi’ne konunun araştırılması yönünde yazı gönderdi. İşte bu yazı üzerine sabah erken saatlerde söz konusu adreslere giden Numarataj Birim yetkilisi Saime Gündü, söz konusu adreslerde beyan edilen işçilerin hayali seçmen olduğunu ve evrakta sahtecilik yapıldığını tutanaklara geçirdi. Örneğin 65 işçinin kaldığı belirtilen Ferahevler’deki bir yemek fabrikasında, yatacak yer bile olmadığı tespit edildi. İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne müracaatı yapılan işçilerin tamamının taşıma seçmen olduğu, yapılan adres denetimlerinde tek tek belirlendi. Bu rezilliği ortaya çıkaran kişilere de skandalın üzerine gitmemeleri için tehdit telefonları açıldı. (SBK)
Bekir Batu

sahteoy1.jpg

sahteoy2.jpg

Yorumlar
niyaz
08 Mart 2014 Cumartesi 17:32
17:32
Gorunen köy kılavuz istemez
94.120.120.118
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com