“Bunlar Yüce Divan’a gidecek”

“Bunlar Yüce Divan’a gidecek”
Antalya'da düzenlenen 'Bugünkü Türkiye' konulu panelde, 'çözüm süreci' ve yeni anayasa konuşuldu.
ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Türkiye’de yeni anayasa yapmak için gerekli şartların olmadığını belirtirken, “Şu ana kadar yeni anayasaya sadakatle görevli milletvekilleri de cumhurbaşkanı da yüce divana gidecek” dedi.
Antalya’da düzenlenen ‘Bugünkü Türkiye’ konulu panelde, ‘çözüm süreci’ ve yeni anayasa konuşuldu.

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, ADD Bilim Kurulu üyesi emekli büyükelçi Onur Öymen ve ADD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Çukurova’nın konuşmacı olarak katıldığı panel, Konyaaltı Belediyesi’nde gerçekleşti. Paneli, CHP Antalya milletvekilleri Osman Kaptan, Yıldıray Sapan ve Gürkut Acar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın ve Konyaaltı Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek ile vatandaşlar takip etti.
 
ÜÇ GÜN BİBER GAZI YEMEZSEM RAHATSIZ OLUYORUM
 
Panel başkanı Tansel Çölaşan açılış konuşmasında Silivri’de Ergenekon Davası’nı protesto sırasında yaşanan olaylara dikkati çekti. “Paneli takip edenlerin çoğunluğuyla Silivri’de beraberdik” diyen Tansel Çölaşan, “Birbirimizi tanımıyoruz ama genelde bir yerde birisi tanıdık çıkıyor. İşte, ‘Hocam orada gaz sıkılırken beraberdik’ diyorlar. Alışkanlık oldu. Ben dikkat ediyorum 3 gün biber gazı yemezsem rahatsız oluyorum. Ama sanıyorum sonunda gazsız, tazyikli su olmadan, demokrasinin yerleştiği, düzgün, adam gibi, umut ettiğimiz, bize emanet ettikleri Cumhuriyet inşallah bu mücadelenin içinde ders aldıktan sonra gerçek anlamda oturacak. Tekrar mücadeleyle Cumhuriyeti taçlandıracağız” diye konuştu.
 
EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN DÜŞÜNMEK
 
Panelde ilk sözü alan ADD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Çukurova, çözüm süreci ile yeni anayasa tartışmalarına nasıl gelindiğini tarihten örneklerle anlattı. Onur Öymen ise toplumda bir biat kültürü yaratılmak istendiğini belirterek, “Atatürk’ten bu millet çok şey öğrendi, ama belki en çok düşünmeyi öğrendi. Düşünmeden biat etmeyi değil, bilimin, aklın ışığında düşüncesini oluşturmayı öğrendi. Bizim de şu an en çok ihtiyacımız olan şey düşünmektir” dedi.
 
AKİL ADAMLAR DAHA ÖNCE KURULMUŞ
 
Son dönemde konuşulan yeni anayasa çalışmalarına değinen Onur Öymen, bunun yabancı telkinleriyle yapılarak Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin yıkılmak istendiğini dile getirdi. Yabancı devlet adamları ve kuruluşlarının Türkiye’ye yeni anayasa yapma konusunda son 5 yıl içinde sayısız telkini bulunduğuna dikkati çeken Onur Öymen, “Akil adamlar buluyoruz. Rapor hazırlayıp, bize yardımcı olacaklar değil mi? Hiç zahmet etmeyin. Akil adamlar kurulmuş, çalışmış, raporlarını hazırlamış ve bize sunmuşlar” ifadelerini kullandı.
 
YENİ ANAYASA YETKİSİNİ NEREDEN ALIYORLAR?
 
Yeni anayasayla ilgili bütün partilerin değişiklik önerilerini sunduğunu aktaran Öymen, “İktidarın, bütün partilerin anayasa değişiklik önerileri sunuldu. İstisnasız bütün partiler MHP’ninkinde yok, üç partinin önergelerinde değişmez maddelerde değişiklik isteniyor. AKP Atatürk milliyetçiliğini çıkarmış, maalesef CHP’nin önerisinde bir kelime değiştirilmiş. Bir kelime değiştirilmesi önemli mi? Siz bir kelime değiştirirseniz başkalarının da değişiklik önergesi vermesinin önünü açarsınız. ‘Yeni bir anayasa hazırlanıyor’ diyoruz, peki bu yetkiyi nereden alıyoruz. Anayasanın 6. maddesi var. Hiç kimse anayasadan almadığı bir yetkiyi kullanamaz diyor. Ama siz değişmez maddelerle birlikte anayasanın tamamını değiştiriyorsunuz. Böyle bir yetkiniz yok” diye konuştu.
 
ATATÜRK CUMHURİYETİ KİMLİĞİNDEN ÇIKARAMAYACAKLAR
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çözüm süreciyle ilgili sözlerine de tepki gösteren Onur Öymen, “Sayın Başbakan diyor ki; ‘Teröristler silahlarını mağaralara gömsün gitsinler.’ Nereden aldı bu yetkiyi? Siz cinayet işlemiş bir kişiye silahını göm Gürcistan’a git diyebiliyor musunuz? Siz hangi yetkiyle devlete karşı silah çekmiş, adam öldürmüş, askerlerimizi şehit etmiş kişilere ‘silahını bırak da git’ diyorsunuz. Hadi hükümet bunu söylüyor. Mecliste bunun hukuksuz olduğunu söyleyecek kimse yok mu? Keşke bu iktidarın sözcüleri karşımıza çıksa da bunu yüz yüze tartışsak. Türkiye’de 5 milyon karma aile var. Bunların çocuklarına tek tek soracak mıyız, Türk müsün Kürt müsün diye? Türkiye’yi Atatürk cumhuriyeti kimliğinden çıkarmak istiyorlar. Başaramayacaklardır” dedi.
 
BUNLAR YÜCE DİVAN’A GİDECEK
 
Panelin sonunda tekrar söz alan ADD Genel Başkan Çölaşan, yeni anayasa süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sürecin 2012 Haziran ayında yapılan seçimin ardından Cumhurbaşkanı’nın Meclis konuşmasından sonra başladığını aktaran Tansel Çölaşan, şöyle devam etti:
 
“Yeni bir anayasanın yapılabilmesi için şartlar var mı? Yok. Türkiye’de son 10 yıl Türk toplumunun en fazla ayrıştırıldığı, terör, şiddet olaylarının tırmandırıldığı, yanında bir Suriye savaşına dahil edilerek Cumhuriyet tarihinin en kargaşalı dönemini yaşıyoruz ve anayasa yapacağız. Bu şartlar altında ancak sana dış düşmanın dayattığı bir anayasayı yaparsın. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu dönemde yeni anayasa değil, bu şartlar altında anayasanın değişmesi bile mümkün değil.

Şu ana kadar anayasaya sadakatle görevli milletvekilleri de Cumhurbaşkanı da, anayasayı ihlali söz konusu. Bakın bunlar yüce divanlık. Bunlar yüce divana gidecek. Diktatör olursun, darbeyi yaparsın kazandın mı iktidara gelirsin, darbeyi yapamadın mı darbeci olarak yargılanırsın yüce divanda. Yapılan bu. Başaramadıklarında gidecekler. Onun için hızlanıyorlar. Onun için çok hızlanıyorlar.”(IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com