“Bunu yapanlar kesinlikle cezalandırılması gereken bir olay"

“Bunu yapanlar kesinlikle cezalandırılması gereken bir olay"
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bir kadına karakolda şiddet uygulanmasının kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bir kadına karakolda şiddet uygulanmasının kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Afyonkarahisar Valiliği'ne yaptığı ziyaretinde gazetecilerin İzmir'de bir kadının gözaltına alınıp karakola götürülmesinden sonra darp edilmesine ilişkin sorusu üzerine sert konuştu. İzmir'deki olayı anlayabilmenin mümkün olmadığını belirten Bakan Şahin, 'Geçmişe bir bakmamız lazım, 80'li 90'lı yıllara bir baktığımız, zaman karakollarda yaşanan şiddet bizim en büyük sorunlarımızdan birisiydi. Ama 2000'li yıllarda karakollarda şiddete sıfır tolerans diye bir devlet politikası oluşturuldu. Orada bütün mekanizmalar hem siyasi irade hem de devlet, bunu çözecek şekilde kendi içinde yeniden yapılandırıldı' dedi.

'BUNU YAPANLARIN KESİNLİKLE CEZALANDIRILMASI GEREKEN BİR OLAY'
Yaşanan olayın kabul edilemeyeceğini aktaran Şahin, 'Kesinlikle bunu yapanların cezalandırılması gereken bir olay olarak görüyoruz. Çünkü bu kadar temel felsefenin içerisinde, tabii camia çok geniş, büyük camianın içerisinde birinin yaptığı bireysel bir hata ve o bireysel hatanın gereğinin hızlı bir şekilde yapacak siyasi irade ve devlet otoritesi vardır. Bundan dolayı da hemen akşama doğru sizlerde takip ettiniz, hem adli hem idari soruşturma başlatıldı. Ve görevden uzaklaştırıldı. Bundan sonraki süreçte böyle bir şeye niyetlenen varsa sonucunu gördükleri için büyük bir caydırıcılık getirecektir. Biz bunun birebir takipçisi olacağız. Hele bir kadına karakolda şiddet uygulanması kabul edilemez. Hızlı bir şekilde yapılması gereken bir irade beyan edilmesi gerekiyor. Burada zaten İçişleri Bakanlığımız bu konuda çok hassastır, Emniyet Genel Müdürlüğümüzce de gerekli müdahaleler yapılmıştır, doğrudur' diye konuştu.

'GEREĞİ YAPILMIŞTIR'
Artık açık bir topluma doğru gidildiğine değinen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Kamuoyu algısı açık toplum her yerde ne varsa artık herkes medyanın yerel medyanın buradaki öngörüsü toplumu bilgilendirmesi de herkesin düzgün iş yapması işini iyi yapması ve görevi suiistimale götürmemesi gerekiyor. Bunu yaptığı zaman da hızlı bir şekilde açığa çıktı ve gereğinin yapıldığı gözüküyor. O yüzden bundan sonraki süreç, örnek açısından da önemlidir özellikle kolluk kuvvetlerinin karar alma mekanizmasında çözümün parçası olacak kişilerin sorunun bir parçası ise kabul edilmez ve gereğinin yapılması gerekir. Gereği de yapılmıştır.'

“KOSGEB'İN YANINDA İŞ-KUR'UN MESLEK KURSLARINDA DA YÜZDE 50'Yİ YAKALAMIŞIZ. CİDDİ BİR POTANSİYEL. UYUYAN DEV UYANDI. BÜYÜK BİR POTANSİYEL GÜÇ VAR'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadının ekonomide söz sahibi olabilmek için çalıştığını belirterek, 'KOSGEB'in yanında İş-Kur'un meslek kurslarında da yüzde 50'yi yakalamışız. Ciddi bir potansiyel. Kısacası şunu söylemeye çalışıyorum: Uyuyan dev uyandı' dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye Küçük ve Orta ölçekli işletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Afyonkarahisar Destekleme Ofisi'nin düzenlediği 'Türkiye'de Kadın Girişimciliği ve Başarı Öyküleri' konulu panele katılmak için Afyonkarahisar'a geldi. Korel Termal Otel'de düzenlenen programa Bakan Fatma Şahin'in yanı sıra Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Milletvekili Halil Ürün, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, TOSYÖV Genel Başkanı Yalçın Sönmez ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bakan Şahin'e otelin önünde bekleyen kadınlar büyük ilgi gösterdi. Şahin, toplantıya katılan bir kadının kucağındaki bebekle yakından ilgilendi.
'Türkiye'de Kadın Girişimciliği ve Başarı Öyküleri' konulu toplantının açılışında konuşan Bakan Şahin, Türkiye'de son yıllarda kadın girişimciliği yönünde önemli gelişmelerin bulunduğunu ifade etti. Kadınların ekonomide söz sahibi olmak için çalıştığını dile getiren Bakan Şahin, kadının daha güçlü olabilmesi için istihdamdaki kadın oranlarının yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi:
'Bu KOSGEB'in çalışmalarından, bu mikrokrediden, bu belediye başkanımızın hazırlamış olduğu meslek kurslarından, bunların her birinin katkısı var. Topyekün kalkınabilmemiz için çeşitlilik sunmamız gerekiyor. KOSGEB'in yanında İş-Kur'un meslek kurslarında da yüzde 50'yi yakalamışız. Ciddi bir potansiyel. Kısacası şunu söylemeye çalışıyorum: Uyuyan dev uyandı. Büyük bir potansiyel güç var.'
Anadolu'da kadınların hem KOSGEB'in, hem İş-Kur'un, hem de belediyelerin açtıkları meslek edindirme kurslarına yoğun bir şekilde iştirak ettiğini hatırlatan Şahin, 'Bize düşen şey bunu yönetmektir. Toplumun beklentilerini yönetmek durumundayız. Kadını eğitim olarak, ekonomik olarak güçlendirmek durumundayız. Hangi alanda girişimcilik yapılacak? Bir işe girişebilmek için özgüven gerekiyor. Cesaret gerekiyor. Ama en az o kadar bilgi gerekiyor. Bilgi toplumuna dönüşebilmek için yolumuzu iyi görmemiz gerekiyor ki sonunda hayal kırıklığına uğramayalım' dedi.
'Biz artık karanlıktan korkmuyoruz' diyen Şahin, 'Kömürlükte yüzüğümüzü arıyoruz. Kömürlükte arayacağız ve orada bulacağız. Bütün karanlıkları aydınlığa çevirmek bizim görevimiz. Yüce Mevla'nın bize verdiği çok farkındalıklar var. Zaten o yüzden kadın ve erkek birbirinin tamamlayıcısıdır. Biz iletişime daha açığız. Bizim duygusal zekamız daha kuvvetli. Bizim birtakım kabiliyetlerimiz çok daha farklı. Hizmet sektöründe çok daha başarılıyız. Sanayinin birçok alanında konfeksiyon gibi el işi isteyen, tasarım isteyen birçok alanda daha başarılıyız. Başarılı olduğumuz alanları bileceğiz kendi gücümüze inanacağız' şeklinde konuştu.
Neyin, nasıl yapılacağının öğrenilmesi gerektiğini ileten Şahin, beraberinde de sermayenin olacağını, finansal yetersizliği azaltmak gerektiğini söyledi. 'Bizim modellerimiz artık dünyaya örnek oluyor' diyen Şahin, kamu maliyesinde, bankacılık, sosyal güvenlikte sektöründe Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin örnek olduğunu kaydederek, 'Gücümüzü kullanabilirsek ben inanıyorum ki bu toplantılar bütün Anadolu'da bir şahlanmaya vesile olacak ve bu konuda (kadın girişimciliği konusunda) da Türkiye model olacak.
Yeter ki 'Bu (kadın girişimciliği) bir sorundur, bunu nasıl çözeceğiz' iradesine kavuşalım. Bugün bu irade oluşmuştur ve gereği yapılacaktır' diye konuştu.
TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Sönmez de, mikrokredi yöntemiyle 3. dünya ülkelerinde başarı kazanılabileceğini, ancak bilgi toplumuna üye olmak isteyen bir ülkenin yeni modeller geliştirmesi gerektiğini ifade etti. Girişimci olmak için bilgi ve sermaye gerektiğini ileten Sönmez, 'Ama bu bilgi ve sermaye kadınlarımızda eksik. Neden eksik? Kadınların toplumsal pozisyonu nedeniyle bilgi ve sermaye eksik' dedi.
Konuşmaların ardından Afyonkarahisar Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer tarafından Bakan Şahin'e Afyon mermerinden yapılmış bir satranç takımı hediye edildi. Bakan Şahin de 2009 yılında Afyonkarahisar'da muhtarlık kazanan 3 kadına tebrik belgesi takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com