Burada herkes "Türkiye"

Burada herkes "Türkiye"
Amerika'da yaşayan 3 Türk genci Türkiye'nin İngilizcede 'Hindi, fiyasko' gibi anlamlara da gelen 'Turkey' şeklinde çevrilmesine tepki olarak bir kampanya başlattı.

Türkiye'nin İngilizcede 'Turkiye' şeklinde kullanılmasını sağlamak için internet sitesi kuran, sosyal ağlarda bağlantılar oluşturan gençlere destek günden güne büyüyor.

www.hindidegilTurkiye.com internet sitesi ile kampanyalarına başlayan Bilal Bedük, Burak Bedük ve Yusuf Yıldız'ın çıkış noktaları Amerika'da maruz kaldıkları bazı kötü şaka ve yaklaşımlar olmuş.

Gençler, bu hassasiyetlerini dikkat alarak bir kampanya başlatma kararı alıp önce www.hindidegilTurkiye.com sitesini kurmuş. Kısa sürede sosyal ağlarda büyüyen ve destek sayısı artan site yeni bağlantıların oluşmasına ortam hazırlamış. Sitenin İngilizcesi ise www.turkiyenotturkey.com adresinde.

Facebook, Twitter ve Youtube'da hesaplar açan gençlere sadece Türkler'den değil yabancılardan da büyük destek geliyor.

Amerikalılar Türkiye diyor

Projelerini sadece sanal ortamda bırakmayan gençler, Amerika'da yaşayanlara mikrofon uzatarak 'Turkiye' dedirtip bu videoyu Youtube'da yayınladı.

DEĞİŞİM GERÇEKLEŞENE KADAR KAMPANYA SÜRECEK

Projenin kurucularından Bilal Bedük, 'Rahatsız edici esprilerle çokça karşılaştık. 'Turkey' kelimesinin argodaki anlamları da zaten oldukça rahatsız edici. Burada Hindi lakabı ile hitaplarla karşılaşıyoruz. Burada yapmaya çalıştığımız organize toplumsal bir hareketle bu değimini gerçekleşmesini sağlamak. Bu değişene kadar kampanyamızı sürdüreceğiz. Projeden haberdar olan herkesin çevresini de bundan haberdar etmesini istiyoruz. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com