Burada yargılanmaktan şeref duyarım

Burada yargılanmaktan şeref duyarım
Öldürülen DİSK Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler'in kızı Nilgün Soydan hakkında "hakaret ve iftira" suçlamasıyla 6 yıl hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.
33 yıl önce silahlı saldırıda hayatını kaybeden DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in kızı Nilgün Soydan, cinayet davasında yargılanıp beraat eden MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan'a yönelik konuşmasında tehdit ve hakarette bulunduğu gerekçesiyle hakim karşısına çıktı.
 
Duruşmaya, İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz olarak yargılanan Nilgün Soydan katılırken İstanbul milletvekili Celal Adan katılmadı. Duruşmayı gazeteciler Nedim Şener, Ayşenur Arslan ve CHP milletvekili ve DİSK eski Başkanı Süleyman Çelebi ve bazı DİSK üyeleri de izledi.
 
Nilgün Soydan savunmasında, şikayet edilen konuşmayı babasının ölüm yıldönümünde mezarı başında yaptığını belirterek, "Ben 18 yaşında bir genç kızken gözleri önünde babası çapraz ateşle öldürülen biriyim. Ben 33 yıldır bu sahneyi anlatırım. 51 yaşındayım ve bu olaya tanığım. Burada yaptığım konuşma da doğaçlama yapılmıştır'' dedi.
 
"KONUŞMA CD'Sİ MONTAJLIDIR"
 
Şikayetçi Celal Adan'ın babasının öldürülmesini faili meçhul olarak göstermeye çalıştığını söyleyen Soydan, babasının öldürülmesinin faili meçhul olmadığını ve gözleriyle gördüğünü hatırlatarak şunları söyledi:
 
''Celal Adan, Kemal Türkler'i öldürmekten yargılandığını unuttu. Ben konuşmamda 'eli kanlı katil' sözünü kullanmadım. O, onun kendi yakıştırmasıdır. Ben konuşmamı, bizzat Celal Adan'ın babamın öldürülmesine bağlamak için planlamadım. Kamuoyu ile böyle bir şey paylaşmaya gereksinim yok. Zaten kendi itirafları var.''
 
Şikayetçi Celal Adan'ın yargılandığını ve beraat ettiğini ifade eden Soydan, "Nasıl beraat ettiği beni ilgilendirmez, Celal Adan'ın olaydan 3 ay sonra poliste verdiği ifadesinde olaya azmettirdiğini itiraf etmişti. Konuşmamda dava sürecini anlattım" diye konuştu.
 
Soydan, "İddianamede belirtildiği gibi ben kendisine eli kanlı katil demedim. Bunu kendisi yakıştırmıştır. Katilin eli de zaten kanlı olur, ayrıca delil olarak dosyaya konulan konuşmamın kaydedildiği CD'yi de kabul etmiyorum. Cünkü konuşmam 7-8 dakikaydı, CD'deki kayıt ise 5 dakika kadar ve montajlıdır. Bunun montajsız halinin mahkemeye getirilmesini istiyorum" dedi. 
 
Soydan ayrıca Adan'ın katillerinin kurtarılması için çaba sarfettiği yolundaki konuşmasını ise, babasının katillerini kurtaran 3. Yargı paketi sırasında Celal Adan'ın gösterdiği çabaların nedeniyle söylediğini belirtti.
 
"BURASI TARTIŞILACAK BİR YER DEĞİLDİR"
 
Nilgün Soydan'ın Kemal Türkler cinayeti üzerine konuşmasına uzun süre devam etmesi üzerine hakim Yener Yıldırım, "Burası Kemal Türkler'in neden öldürüldüğünün tartışılacağı bir yer değildir. Dışarıda istediğinizi söyleyebilirsiniz" deyince Soydan, "O zaman yeniden karşınıza geliriz" dedi.
 
“BURADA YARGILANMAKTAN ŞEREF DUYARIM”
 
Soydan, "Babamın anısını yaşatmak adına Celal Adan da dahil ölene kadar konuşmaya devam edeceğim" diye konuştu. Nilgün Soydan avukatlardan Kudret Yıldırım da, müvekkilinin isminin tutanaklara sanık yerine şüpheli olarak yazılmasını istedi. Hakimin davanın kabul edilmesi nedeniyle bunun mümkün olmadığını söylemesi üzerine araya giren Nilgün Soydan, "Bu davada sanık olarak yazılmaktan şeref duyarım. Rahatsız değilim" diyerek avukatına müdahale etti.
 
Hakim Yıldırım, bir sonraki celse şikayetçi Adan'ın hazır bulunmasını için yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
 
6 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
 
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede şüpheli Nilgün Soydan'ın 22 Temmuz 2012 günü eski DİSK kurucu başkanı ve babası olan Kemal Türkler'in ölüm yıldönümünde mezarının başında kalabalık bir grupla toplandıkları ve bu esnada basına da Celal Adan hakkında cinayetin azmettiricisi ve cinayetin işlenmesinde silah temin ettiği iddialarında bulunduğu ve ayriyeten "kendi katillerinin kurtarılması için büyük çaba sarf etmiştir. Ve emeline ulaşmıştır" şeklinde hakaret içerikli sözler sarf ettiği ifade ediliyor. İddianamede, Soydan'ın "hakaret ve iftira" suçundan 1 yıl 3 aydan 6 yıla kadar hapsi isteniyor. (AAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com