Burka Gerçekten Bir Özgürlük müdür?

Burka Gerçekten Bir Özgürlük müdür?
Nasıl bir cazibesi olabilir simsiyah perdenin ardından dünyayı seyretmenin?

İşte yazının ilgili bölümü

Kısa bir sessizlik... Uzadı. Kahvemden bir yudum aldım... Ne yalan söyleyeyim, aklım başka yerde. Karşımdaki genç olduğunu tahmin ettiğim bu kadının görüntüsü öylesine merakımı cezbediyor ki, neredeyse kendimi çimdikleyip, "Sorma, sakın bir şey sorma, kendine gel" diyeceğim.
Peki ama nasıl sormam?
Karşımda oturan bu kadın simsiyah bir çarşaf içinde... Görmeye alışık olduğumuz çarşaflardan değil üstelik. Burka ile çarşaf arası bir şey...
Ellerinde beyaz eldivenler. Yüzü tamamen kapalı... Sadece arkada belli belirsiz gözleri seçiliyor. Çayını içerken gözlerinin önündeki çarşafa göre biraz daha ince gözüken perdeyi yana doğru maharetle sıyırıyor. Ve size yemin ederim, meraklı gözlerimi ondan ayırmayan ben bile, bir an olsun gözlerinin rengini seçemedim. Ayaklarına takıldı bir an gözlerim. Gülümsediğimi fark edince, "İstanbul'dan aldım" dedi. "Rengi güzel değil mi?"
Ayağındaki mor Crocs'lar trajikomik aslında...
Soramıyorum ya, başıma vurdu.
Abuk sabuk şeyler düşünmeye başladım.
Acaba Crocs'ların üzerinde delikler olduğunu biliyor mu? Yani aradan ayakları görünüyor falan. Böylesine acımasız, böylesine incitici bir yorum var mı?
Kendimden utandım düşünürken...
En sonunda dayanamadım.
"Sıcak gelmiyor mu?"
Aklımdaki soruların içinde en saçması...
Meğer kumaş ona göreymiş, terletmiyormuş, "Bakın dokunun" diye ısrar edince o kapkara örtüye parmaklarımı değdim. Yumuşak, kaygan, sentetik değil...
Laf biter mi kadınlarda, üstelik konu giyim kuşam olunca... Bir saat kadar sohbet ettik. Sonra kocasının tek baş hareketiyle ayağa fırladı. Bembeyaz eldiveniyle sırtıma vurdu, sonra elini göğsüne götürdü.
Eyvallah!
Kocasının bir adım arkasından yürüyen bu genç kadın, içimde kurtarma arzusu yarattı. Hani şöyle çıkarıversem o karanlığın arkasından güzel sesli o kadını...
Nilüfer Göle'nin "Burka da özgürlüktür" sözleri geldi birden aklıma.
Bu mu özgürlük?
Nasıl bir cazibesi olabilir, simsiyah bir perdenin arkasından dünyayı seyretmenin? Görünmez olmayı seçmek midir kadınları çeken? Yoksa acaba örtüsüz görünmez olmayı becerebilmek bir özgürlük müdür?
Yan masadan, adalı yaşlı bir teyze takıldı: "Dünkü yazın hiç olmamış evladım! Yakışıyor mu Atatürk'le Allah'ı kıyaslamak senin gibi bir Cumhuriyet kızına?"
Sözlerimi geri alıyorum, zaman zaman görünmez olmak herkese iyi gelebilir!

Balçiçek Pamir / Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com