Burkay, HAK-PAR başkanı

Burkay, HAK-PAR başkanı
Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) genel başkanlığına, 32 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönen Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay seçildi.

Kocatepe Kültür Merkezi'ndeki HAK-PAR 5. Olağan Büyük Kongresi, yapılan seçimin ardından tamamlandı.
 
Kongrede, 4 yıldır genel başkanlık görevini yürüten Bayram Bozyel yeniden aday olmazken, Kemal Burkay ile Mehdi Sarıkaya genel başkanlık için yarıştı.
 
Yapılan seçimde, 274 oy alan yazar Kemal Burkay genel başkanlığa getirildi. Sarıkaya ise 1 oy alırken, 2 oy da geçersiz sayıldı.
 
“PKK SİLAH BIRAKMALI”
 
Burkay konuşmasında, "Kürt sorununu Türk halkıyla çözeceğiz. Silah çözümün önünde engeldir, PKK silah bırakmalı" ifadesini kullandı.
 
Cezaevlerindeki açlık grevlerinin de sona erdirilmesi gerektiğini söyleyen Burkay, "Talepler haklı ama ortam elverişsizken başvurulan açlık grevi sonuç vermez" diye konuştu.
 
30 yılı aşkın süredir yasaklı olduğu için İsveç'te yaşayan Kemal Burkay, geçen yılın temmuz ayında Türkiye'ye dönmüş, coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanmış ve 'bana en yakın siyasi oluşum' dediği HAK-PAR üyeleri de kendisini karşılayanlar arasında yer almıştı.
 
Burkay, düzenlediği ilk basın toplantısında da, "Hükümetin başlattığı bir açılım süreci vardı, zaman zaman duraklasa da inanıyorum ki bu süreç tüm engellere rağmen yeniden başlayacak. Ben de buna destek vermek istiyorum. Ülkeye geliş nedenim bu..." demişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com