Burkay'dan Öcalan'a: Ayıp

Burkay'dan Öcalan'a: Ayıp
Kemal Burkay'dan Öcalan'a 'Yapma iki gözüm, can korkusuyla konuşuyorsun, yaptığın ayıp' dedi.

Türkiye'ye döneceğini açıklayan Kürdistan Sosyalist Partisi'nin eski Başkanı Kemal Burkay, Abdullah Öcalan'ın 'Can korkusu' ile kendisi ile ilgili konuştuğunu öne sürerken, "Yapma Öcalan, iki gözüm yapma! Biliyorum canın tatlı, o hücrede hâlâ can kaygısı taşıyorsun. Ama bu kadarı da ayıptır" dedi.

Kemal Burkay'ın 'Kürtler duymadan' duymadan başlıklı yazısı, 'Denge Azad' isimli internet sitesinde yayınlandı. Burkay, Öcalan'ın İmralı'da avukatları ile görüşürken kendisi ile ilgili "KCK davasından binlerce kişi tutuklanırken hükümetin 1 gecede kendisinin 37 yıllık cezasını kaldırdığını" öne sürdüğünü hatırlatırken şöyle devam etti:

"Deveye 'Boynun neden eğri' demişler, 'Nerem doğru ki!' demiş. Bir kere 37 yıllık dava veya ceza olmaz. İkincisi hakkımda kesinleşmiş bir ceza yok. Üçüncüsü, savcının biri benimle ilgili herhangi bir davada takipsizlik kararı vermişse, bunda benim veya hükümetin bir günahı yok; savcı, yargıçlar, ne bana bağlı, ne hükümete."

Kemal Burkay, sık sık 'Kürdistan' sözünü kullandığını, bu nedenle hakkında soruşturma açılabileceğini bilerek, aldığı dönme kararının hükümetle yapılan herhangi bir pazarlıkla ilgisi bulunmadığını yazdı. Burkay, yazısını şöyle sürdürdü:
"Kürt sorununun çözümünde 'Muhatap alınma', 'Görüşme' ve benzer şeyler de söz konusu değil. Bay Öcalan ve çevresi paniğe kapılmasınlar! 30 yıldan sonra ülkeme dönmek istiyorum, o kadar! Dönüşümle ilgili yakıştırmalar çirkin ve ayıptır. Ben ne kullanılacak adamım, ne işbirlikçi biri. Kimseye baş eğmeyecek bir şair ve onurlu bir siyaset adamıyım. Hayat hikâyem ortada. Alnım açık, başım dik. Bundan sonra da öyle olacak. Benimle ilgili bu tür spekülasyonları ancak kötü niyetliler yapar ve bu türden zırvalara ancak beni tanımayan saflar ve budalalar inanır."

Kemal Burkay, Kürt-Türk, sivil toplumdan ya da siyasi, herkesle diyaloga açık olduğunu, Kürt sorunu ve çözüme ilişkin 1975 yılında, PKK yokken Kürdistan Sosyalist Partisi'nin programında yazılı olduğunu öne sürerken, "Bay Öcalan da elbet bunları bilir. Bunlardan biri de 1993 yılında kendisiyle birlikte kamuoyuna sunduğumuz protokolde yazılı olanlardı. Ben hâlâ bu protokole sahip çıkıyorum. Öcalan, 30 yıl önce, 15 yıl önce ne diyordu, şimdi ne diyor? Özellikle son yıllarda, nerdeyse 6 ayda bir değişen çözüm projeleri akıllarda kaldı mı? Öcalan ve partisi, gele gele 'Tek devlet, tek ulus, tek bayrak, tek resmi dil' gibi gerçekte Türk rejiminin tüm sözcülerinin savunduğu yere kadar çıtayı düşürmedi mi?" diye devam etti.

Burkay, Öcalan'ın kendisine çok öfkeli olduğunu susmasını istediğini, sözünü ettiği 'Yol haritası'nın gerçekte kime ait olduğunun bilindiğini, herkesin pazarlıktan haberdar olmasından ürktüğünü öne sürerken, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yapma Öcalan, iki gözüm yapma! Biliyorum canın tatlı, o hücrede hâlâ can kaygısı taşıyorsun. Ama bu kadarı da ayıptır! Ortada bir halkın kaderi söz konusu ve gerçekten bu halka öncülük yapmaya soyunanların, senin de dediğin gibi, 'Halkın onurunu çiğnetmemek' gereği bir yana, kendilerinin de onura ihtiyacı var."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com