Burkina Faso Meclis Başkanı TBMM'de

Burkina Faso Meclis Başkanı TBMMde
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Burkina Faso Ulusal Meclis Başkanı Ouattara ve beraberindeki heyetle biraraya geldi

TBMM (AA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Burkina Faso Ulusal Meclis Başkanı Soungalo Ouattara ve beraberindeki heyetle görüştü.

Çiçek, Ouattara'nın Türkiye'yi ziyaretini, iki ülke ilişkileri açısından yeni bir sayfa olarak değerlendirdi. Burkina Faso'nun, Türkiye nezdinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Çiçek, bu nedenle iki ülke arasındaki ilişkilerin daha fazla gelişmesini arzu ettiklerini ifade etti.

İlişkilerin gelişmesinde parlamentolararası diyaloğun önemli olduğuna dikkati çeken Çiçek, bu kapsamda dostluk gruplarının da ciddi bir rol oynadığını kaydetti. 

İki ülke arasında siyasi ilişkilere paralel olarak ekonomik ilişkilerin de gelişmesinin faydalı olacağını işaret eden Çiçek, bu alanda hazırlanacak her türlü mutabakat ve anlaşmaları kabul etmeye hazır olduklarını söyledi. 

Farklı alanlarda işbirliklerinin gelişmesi için çeşitli çabalar olduğunu anlatan Çiçek, bunların sonuçlanmasının ilişkilere hız kazandıracağını vurguladı.

Özellikle ekonomi ilişkilerinde ulaşımın önemine değilen Çiçek, Burkina Faso ile uçak seferlerinin bunda etkili olduğunu, seferler arttıkça ticari ilişkilerin de gelişeceğine inandığını dile getirdi. 

Cemil Çiçek, Türkiye'nin sahraaltı ülkelerle ilişkilerini geliştirmek için bir çok çabayı gösterdiğini, bu kapsamda insani yardımlar da dahil olmak üzere bu bölgeye 3,5 milyar dolar dolar civarında katkı sunduğunu ifade etti. 

Çiçek, iki ülkenin İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi ve Parlamentola Birlik gibi uluslararası kuruluşlarda temsil edildiğini anımsatarak, parlamenterlerin buralarda işbirliği içinde olmalarını önemsediklerini söyledi.

Burkina Faso'nun Parlamentolararası Birliğin İcra Komitesi üyesi olduğuna dikkati çeken Çiçek, Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin destek beklediklerini vurguladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, uluslararası alanda sesini duyurmada zorluk çektiğini anlatan Çiçek, bu nedenle Parlamentolararası Birliğe gözlemci üye katılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin çevresinde, Suriye'de, Irak'ta yaşananlar başta olmak üzere ciddi politik sorunların olduğunu belirten Çiçek, Türkiye'nin barışa katkı sağlamak, güvenliğin temini ve istikrarı, ülkelerin refahı bakımından yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. Cemil Çiçek, bu çerçevede, 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine aday olduğunu hatırlatarak, "Sizinle ilişki içinde olan ülkelerin desteği de önem arz ediyor. Bu adaylığımızın desteklenmesini, bir dosttan, bir beklenti olarak ifade etmek isterim" diye konuştu.

 

-"İmkanlarımızı Türkiye için kullanırız"

 

Burkina Faso Ulusal Meclis Başkanı Soungalo Ouattara da Türkiye'ye ilk defa gelmesine rağmen, kendilerine gösterilen misafirperverlik nedeniyle daha önce bu ülkeye gelmiş gibi hissettiğini söyledi.

Ouattara, Türkiye'de demokrasinin güçlendirilmesinde TBMM'nin oynadığı rolden dolayı Çiçek'e büyük bir hayranlık ve saygı duyduğunu ifade etti. 

Türkiye ekonomisinin uluslararası alandaki gelişmesini takip ettiklerini anlatan Ouattara, bu başarının sıkı bir çalışma ve cesur reformlarla elde edildiğini dile getirdi. 

Türkiye'nin, dünyada çoğulcu ve güçlü ekonomi ve insanlığın tamamının ilerlemesi konusunda  önemli bir rol oynadığını belirten Ouattara, Türkiye'nin tecrübelerinden ders çıkardıklarını kaydetti. 

Ouattara, Türkiye'nin gelişim sürecinde önemli liderliğinden dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adını da zikretmek istediğini söyledi. 

Parlamentolararası ilişkilere değinen Ouattara, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin de gelişmesi için kendilerinin de ilgili mutabakat ve anlaşmaları imzalamaya hazır olduklarını bildirdi. 

Soungalo Ouattara, ülkesinin, uluslararası kuruluşlardaki imkanlarını, uluslararası örgütler içindeki ilişkilerini, statüsünü, Türkiye'ye gerek Kıbrıs konusunda diğer konularda destek olmak için kullanacaklarını ifade etti.

Çiçek görüşmenin ardından Ouattara ve beraberindekilerin onuruna öğle yemeği verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com